Po příznivých číslech posledních měsíců začíná nezaměstnanost na Strakonicku opět stoupat. „Na navýšení se podíleli i absolventi škol, kteří se evidovali již koncem měsíce, ačkoliv statut studenta mohli středoškoláci využívat až do konce prázdnin,“ uvádí ředitelka strakonického kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR Marie Kalbáčová.

Hlášená volná místa jsou převážně pro osoby s výučním listem. „Velkou šanci najít si co nejdříve zaměstnání mají nezaměstnaní s technickým vzděláním,“ pokračuje ředitelka.

Střední školu dokončila tento rok devatenáctiletá Tereza. „Práci zatím nemám a popravdě ani nijak zvlášť nesháním. Plánuji jet na nějaký čas do zahraničí a zdokonalit se v angličtině, pak věřím, že budu mít větší šanci se uplatnit. Je mi jasné, že jako absolvent nemám moc velké šance sehnat dobré místo,“ říká.

V podzimních měsících lze předpokládat postupné zvyšování počtu nezaměstnaných. „Tento stav bude jako každoročně kulminovat v listopadu až prosinci,“ míní Marie Kalbáčová.

Celková míra nezaměstnanosti na Strakonicku je 8,73 procenta. Počet nezaměstnaných je podle údajů kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR téměř totožný se stejným obdobím loňského roku.