Na I. hradním nádvoří se v sobotu 10. zářídopoledne sešlo dvacet prodejců. „Jezdím sem prodávat od začátku a trhy jsou podle mě čím dál lepší. Určitě se ve Strakonicích chytnou. Ještě bych si dokázal představit, že by tady hrála nějaká hudba a byl tady stánek s pivem,“ říká prodejce brambor Vladimír Hoštička z Chrašťovic.

O tom už pořadatel farmářských trhů Jan Juráš z Ekoporadny při Šmidingerově knihovně uvažuje. „Trhy, které budou 8. října, zpestří i hudební vystoupaní. Pokud jde o stánek s pivem, i ten už mám přislíbený z Šumavského pivovaru Vimperk,“ konstatuje.

Mezi nakupujícími je největší zájem o ovoce a zeleninu. To potvrzuje i Markéta Šimková ze Strakonic, když odchází od stánku s ovocem a zeleninou. „Chodím sem pravidelně od začátku. Ráda tady nakupuji, protože vím, že se jedná o české zboží a všechno je opravdu čerstvé,“ říká.

Kontrola původu produktů je pro Jana Juráše prioritou. „Nesmí se stát, že by si nakupující přinesli domů místo farmářského produktu zboží z velkoobchodu. Už se mi stalo, že tady chtěli prodávat podobní podvodníci, ale pochopitelně jsem je odmítl,“ uvádí.

Poslední letošní trhy budou 22. října. V příštím roce začnou pravděpodobně během dubna.

Novinkou třetích farmářských trhů ve Strakonicích byla například ukázka řemesla – košíkářství. „Nově se tady objevily také výrobky z konopí, houby a čokoládová modelína, přibylo sýrů a mléčných výrobků,“ zmiňuje pořadatel Jan Juráš.

Potřetí se účastní trhů prodejce medoviny, který si nepřeje zveřejnit jméno. „Poprvé to bylo jednoznačně nejlepší, co se tržby týče. Teď je to horší a horší. Zájem je pořád o zeleninu, ovoce nebo maso, ale s medovinou je to špatné,“ postěžoval si.

Největší úspěch prvních trhů potvrzuje i Jan Juráš. „Poprvé lidé přišli hlavně ze zvědavosti. Možná čekali něco jiného, a tak už třeba znovu nepřijdou. Teď ale podle mě chodí lidé, kteří chtějí opravdu něco koupit. Třikrát je stále ještě málo na nějaké závěry, uvidíme,“ říká.

Pro příští trhy se dá předpokládat, že bude ubývat sezonního zboží, jako je ovoce a zelenina. Nicméně do konce roku zaplní prodejci hradní nádvoří ještě třikrát – 24. září, 8. října a 22. října.

Farmářské trhy se poprvé chystají uspořádat také v Bavorově, a to v sobotu 17. září v hospodářské budově Panského domu. Ani tady nebudou chybět například čerstvé zemědělské produkty, zelenina, ovoce, mléčné výrobky, koření, med, vejce, ovocné šťávy, víno a likéry, lesní plody, masné výrobky, ale i výrobky z proutí, řezbářské a kovářské výrobky. Tento trh bude navíc obohacený o výpěstky zahrádkářů a výstavu hub.

Další Bavorovské farmářské trhy – tentokrát s posvícenskou tematikou a doprovodným programem – pak město připravuje na 15. října.