Jak nám vysvětlila, Americana jsou westernové závody spojené s výstavou věcí kolem koní. „Koná se jednou za dva roky a uvádí se, že je to největší akce westernového sportu mimo americký kontinent. V rámci výstavy se koná mnoho závodů v různých westernových disciplínách,“ dodala.

Za její cestou do Augsburgu je vlastně shoda náhod. Prezentovat stánek jihočeské hipoturistiky tam jela její kolegyně z jezdeckého klubu v Hoslovicích. „Dohodli jsme se, že tam pojedeme i s koněm,“ zmínila se.

Tereza Třeštíková se reiningu, což je jedna z westernových disciplín, věnuje druhý rok. Spolupracuje s předním českým trenérem reiningových koní Tomášem Martínkem. Do disciplíny, která by se dala označit jako westernová drezúra, se naplno pustila poté, co si koupila nového koně.

„O reiningu se říká, že je to královská disciplína ve westernovém ježdění. Kůň předvádí několik manévrů, konkrétně je to osm prvků. Jedním z nich jsou velké rychlé kruhy. Následují malé pomalé kruhy, kde se hodnotí, jak kůň plynule přechází z rychlého cvalu do pomalého,“ popsala. Dále jsou tam například takzvané spiny, jsou to čtyři rychlé po sobě jdoucí obraty o 360 stupňů kolem zadní nohy koně. Nejkrásnější je podle ní manévr, kdy kůň cválá ve vysoké rychlosti a náhle zastaví. Zadníma nohama sklouzává po povrchu a předníma doklusává.

Disciplínou, ve které vyhrála, je freestyle reining non pro. To jsou popsané prvky dělané na hudbu, zpravidla v nějakém kostýmu. „Já jsem byla včelka Mája a jela jsem na známou písničku Karla Gotta,“ naznačila. Non pro pak znamená, že šlo o soutěž určenou pro amatéry.

Její kůň se jmenuje AP Ryal Bar, je to sedmiletý hřebec quarter horse. S přítelem ho kupovali i kvůli tomu, že si chtějí založit chov těchto koní. Qurater horse je plemeno vyšlechtěné přímo pro westernové disciplíny. „To jsou koně, kteří jsou silného osvalení. Nejsou moc vysocí, tak kolem 150 až 160 centimetrů. Vynikají svou atletičností, jsou schopní se takzvaně otočit na pětníku, mají dynamiku,“ poznamenala. Označení quarter vychází z toho, že byli vyšlechtěni na čtvrt míle.

V Čechách je podle ní westernový sport málo známý. Dodala, že například v Německu je velmi oblíbený, chodí tam na to hodně lidí a fandí se tam pomalu jako na fotbale. „O reiningu se vážně uvažuje i o jako olympijské disciplíně. V rámci olympijských her v Aténách to byla ukázková disciplína,“ zdůraznila.

A jak její láska ke koním vlastně začala? Jako dvanáctiletá holčička strávila léto s koňmi v Malenicích. „Jezdila jsem tam pak na turistické vyjížďky. Rodiče museli vždy i v zimě v mrazech čekat. Pak řekli, že to tak asi nepůjde. Začala jsem tedy na ranči vypomáhat, postupně jsem víc vyhledávala spolupráci s trenéry,“ zavzpomínala. Krátce předtím, než jí bylo patnáct, dostala svého prvního koně. S ním už závodila. „Koně mi pak ukradli, ale rodiče mi pořídili nového. Je to klisna Ketty, kterou stále mám. Je jí devět let,“ doplnila.

Na další záliby Tereze Třeštíkové moc času nezbývá. Stále je ještě studentka, v současné době dokončuje magisterské studium v Praze na přírodovědecké fakultě, a to dvouoborové učitelské studium obor biologie – chemie. Právě před odjezdem na Americana odevzdávala diplomovou práci. Chtěla bych studovat dál a udělat si doktorát v oboru vzdělávání v chemii. Už jsem se tam dostala, tak už jen záleží, jestli úspěšně obhájím,“ konstatovala.

V minulosti se trochu věnovala i jachtingu. Udělala si zkoušky vůdce malého plavidla na plachetnice, takže si může půjčit loďku na Lipně. Plavila se však už i v Chorvatsku. Kromě toho všeho hraje i na dudy.