Gang z Teplicka, který se paděláním vysokoškolských diplomů a maturitních vysvědčení živil, působil po celé republice delší dobu. Jeho akční rádius sahal i na Jindřichohradecko.

Právě zdejší kriminalisté zaznamenali od roku 2009 již tři případy, které do skládanky gangu zapadají. Jedna vzdělání chtivá žena si objednala padělek maturitního vysvědčení. Falzifikát převzala za 15 tisíc na dobírku a loni si nechala na obecním úřadě na Jindřichohradecku vyhotovit úředně ověřenou kopii. „Tím se pokusila listinu zlegalizovat,“ uvedla policejní mluvčí Hana Millerová.

Čerstvá rádoby maturantka pak kopii odeslala s přihláškou na studium na vyšší pedagogické škole v Litomyšli. Další žena si objednala padělaný vysokoškolský diplom a vysvědčení ze státnic. Za zfalšované listiny zaplatila 25 tisíc korun. Následně si nechala udělat na obecním úřadu ověřené kopie a pak se ucházela o místo v jedné škole v regionu.

„Trestnímu stíhání se vystavuje ten, kdo vyrobil a opatřil padělky, ale také ten, kdo si je objednal a použil,“ zdůrazňuje Millerová.

Vše odstartovaly informace, které loni získala teplická policie od reportérky České televize. “Žena z Teplic si podala několik inzerátů na různých portálech, kde nabízela výrobu vysvědčení o maturitní zkoušce, výučních listů a bakalářských diplomů. Do současné doby je obviněno pět osob,“ sdělil teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. Dodal, že loni byla žena propuštěna z vazby, ale v činnosti pokračovala.