Už popáté tráví týden na plaveckém létě ve Strakonicích, kterého se účastní děti i dospělí s podobným osudem.

Plavání je pro Matyáše velkým koníčkem. „K plavání mě přivedla maminka. Nejdřív jsem chodil do jedné organizace, kde mi později trenérka doporučila Kontakt bB. Po čase jsem začal jezdit i na závody,“ nadšeně vypráví Matyáš, který přijel do Strakonic z Ústí nad Labem.

Na plaveckém létě si našel za pět let řadu kamarádů. „Každý rok sem jezdí skoro stejné děti, takže už se dobře známe. Přesto letos přibylo i několik nováčků,“ pokračuje.

Strávil tady jeden týden, který včera s ostatními završil závodem Strakonice Cup. „Jestli vyhraju, to netuším, ale budu se snažit, co to půjde. Těším se,“ řekl Matyáš těsně před prvním skokem do bazénu.

Občanské sdružení Kontakt bB letos uspořádalo na strakonické Křemelce plavecké léto už po devatenácté. Od 10. července do dneška se tady vystřídaly tři turnusy – dospělí, mládež a děti – dohromady asi 120 handicapovaných plavců.

Tři turnusy, 120 plavců, 60 dobrovolníků, 14 pracovníků občanského sdružení. To je devatenáctý ročník Plaveckého léta Kontaktu bB, které probíhalo od 10. července ve strakonickém areálu Na Křemelce. „Sérii tří týdenních pobytů otevřeli dospělí účastníci, druhý turnus patřil mládeži a třetí turnus byl určen dětem,“ uvedla PR manažerka akce Monika Violová.

Poslední zmíněné skupině – dětem – se v uplynulém týdnu věnovalo 18 dobrovolníků. Jednou z nich je Barbora Smékalová z Prahy. „Už od mala se věnuji plavání. Později jsem začala dělat dobrovolníka v jedné organizaci a tam jsem se doslechla o Kontaktu bB,“ vypráví Barbora, která pomáhá jako dobrovolnice na plaveckém létě už šestý rok.

Dobrovolnictví ji baví jak kvůli plavání, tak i kvůli dětem. „Drží mě u toho hlavně to, že člověk vidí ten úžasný pokrok u plavců, a to nejen po stránce plavecké. Za ty roky vidíme třeba i jak rostou,“ pokračuje dobrovolnice, která nyní studuje fyzioterapeutiku.

Plavci s tělesným postižením se učí plavat podle metodiky zakladatelů sdružení Martina Kováře a Jana Nevrkly.

Včera, stejně jako na konci každého turnusu, proběhl závěrečný závod Strakonice Cup, kde se mělo ukázat, jak se dětem podařilo zlepšit techniku.
Záštitu nad XIX. Plaveckým létem převzali hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a starosta Strakonic Pavel Vondrys.

XIX. Plavecké léto:– jedná se o devatenáctý ročník plaveckého kempu pro osoby s tělesným postižením
– organizátorem je Kontakt bB – občanské sdružení pro studium, rehabilitaci a sport bez bariér
– proběhly tři týdny pobytu – pro dospělé od 10. do 16. července, pro mládež od 17. do 23. července a pro děti od 24. do 30. července
– účastnilo se 120 plavců, 60 dobrovolníků a 14 pracovníků občanského sdružení
– dvoufázový plavecký trénink doplnily sportovní a interaktivní volnočasové programy