Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda už nechce dotovat internet. Knihovny se bojí

Strakonicko – Konec státní podpory na poskytování veřejných informačních služeb. S tím přišlo ministerstvo vnitra. Zjednodušeně to tedy znamená, že počínaje 1. srpnem by mělo přestat finančně podporovat veřejný internet v knihovnách.

28.7.2011
SDÍLEJ:

Internet. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Tento krok nyní bude muset řešit většina knihoven v regionu. „Internet v knihovně jsme měli dosud dotovaný. Podle mě by se na věcech, které fungují a které lidem poskytují potřebné služby, šetřit nemělo,“ míní starosta Řepice Martin Vysoký. O internet v knihovně je mezi místními velký zájem. „Budeme to muset nějak vyřešit, pravděpodobně financováním z obecního rozpočtu. To, že bychom internet odpojili, je opravdu až krajní varianta,“ doplňuje Vysoký.

Městská knihovna ve Volyni je napojena na síť městského úřadu, finanční podpory státu však využívá její pobočka v Zechovicích. „Pravdou je, že internet v zechovické knihovně mnoho lidí nevyužívá, takže to asi nebude taková katastrofa, ale tato změna mě mrzí kvůli jiným knihovnám, kde to může být problém,“ uvádí vedoucí volyňské knihovny Jitka Žáková.

Internet v knihovně v Zechovicích navštívilo během letošního prvního pololetí pouze 28 lidí. „Zatím to moc neřešíme, čekáme, až to bude stoprocentně jisté. Je možné, že internet v Zechovicích budeme muset zrušit, ale je tady i varianta, že Jihočeský kraj vypíše grant na tyto účely. Pak bychom o něj určitě zažádali,“ konstatuje starosta Volyně Václav Valhoda.

O financování internetu z městských peněz zatím neuvažuje.

Ministerstvo vnitra hodlá ukončením dotací ušetřit ročně přibližně 100 milionů korun.

Projekt PIK– k národnímu projektu PIK se Jihočeský kraj připojil v roce 2005 projektem Internetizace knihoven Jihočeského kraje, v rámci něhož vybavil více jak 225 knihoven na území Jihočeského kraje novou výpočetní technikou
– projekt PIK, který vznikl na půdě ministerstva informatiky a následně byl převeden do kompetence ministerstva vnitra, by měl být k 31. červenci 2011 okamžitě a bez náhrady zrušen
– ministerstvo tímto krokem hodlá ušetřit 100 milionů korun ročně
– v jižních Čechách by se tímto způsobem ocitlo bez připojení k internetu 466 knihoven, nejvíce v celé České republice

Knihovna ve Vodňanech nikdy nevyužívala dotovaný internet, financuje si ho ze svého rozpočtu. „Nicméně naše pobočka ve Křtěticích státní podporu doposud měla. Nyní to budeme řešit asi tak, že internet ve Křtěticích napojíme na nás. Nebude to snad žádný velký problém,“ konstatuje vedoucí vodňanské knihovny Eva Laudová.

V knihovně v Cehnicích mají veřejný internet, který si ale financují sami. „Nevěděli jsme, do kdy bude fungovat jeho dotování, takže jsme zvolili tuto možnost,“ uvádí účetní obecního úřadu Lea Bízková.

Volenická knihovna má otevřeno jedenkrát týdně, veřejný internet zde využívá dotací z ministerstva. „Zatím případné změny neřešíme, vyčkáváme, jak se vše vyvine,“ říká účetní obecního úřadu ve Volenicích Eva Zemenová.

Povinnost poskytovat internetové připojení knihovnám ukládá zákon. Pokud by k odpojení došlo, knihovny by byly provozovány v rozporu se zákonem.

Autor: Lucie Kotrbová

28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PŘESTŘELKA NA ZÁVĚR. Po vyrovnaném normálním hracím čase i prodloužení nakonec rozhodovaly penalty./Ilustrační foto

Florbalisté podlehli venku nováčkovi

Oslavy k 50. výročí vzniku Městského muzea a galerie ve Vodňanech začaly vernisáží v neděli 15. října. Oslavy budou formou dalších projektů probíhat až do konce roku.
23

Vodňanské muzeum a galerie slaví půlstoletí

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Raději se věnujte 650 letům Strakonic a ne sekretářkám...

Strakonice – Po pondělí 16. října je jasné, kdo dál zastává místo sekretářky vedení radnice.

Hudba je bránou do našich srdcí. Emoce a aplaus to jistí

Vodňany - S obrovským ohlasem u publika se setkal osmý ročník přehlídkového hudebního Festivalu pěveckých sborů Zdeňky Zárubové ve Vodňanech.

Zahradníci se činili

Vodňany – Ve vestibulu Domova mládeže SOUs Vodňany v Jiráskově ulici začala v pondělí 16. října prodejní výstava výrobků učebního oboru zahradník. Jedná se o především o dušičkovou vazbu. Otevřeno pro zákazníky je denně až do úterý 24. října od 8 do 13.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení