VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na místě pohřbené uhlířovy dcerky vyschla studánka

Jižní Čechy -Šest kilometrů stoupá lesem červená turistická značka z Přední Výtoně na břehu Lipenské přehrady do horské osady Svatý Tomáš, ležící uprostřed hlubokého lesního hvozdu na hranici s Rakouskem.

26.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrace.Foto: Zdenka Študlarová

Na lesnatém vrchu nad ní je zřícenina strážního hradu Vítkův Hrádek s mohutnou obrannou věží, která zároveň sloužívala jako obytná a se zbytky hradeb s jednou z bašt.

Občanské sdružené Vítkův Hrádek, které se o záchranu významné památky zasloužilo, se postaralo i o vybudování vyhlídkové plošiny vestavěné ve věži, ze které je úžasný pohled na Lipenskou přehradu s rozlehlým okolím a okolními horami.

Za dobré viditelnosti jsou odtud vidět rovněž Alpy.

Slavnostní otevření hradní zříceniny po nezbytné rekonstrukci se zabezpečením zdiva se uskutečnilo 9. července 2005. Od té doby je Vítkův Hrádek opět důstojnou připomínkou dávné historie a vděčnou, hojně navštěvovanou turistickou atrakcí.

V roce 2010 u něj na skále nechalo zmiňované občanské sdružení vztyčit veliký kříž jako symbol vzájemnosti mezi sousedícími národy.
V polovině 14. století nechal Petr z Rožmberku vystavět ve Svatém Tomáši gotický kostel Utrpení Ježíše Krista, kolem kterého později vznik

hřbitov s ohradní zdí. Kostel byl již od roku 1361 uváděn jako farní.

V průběhu staletí byl několikrát upravován a rekonstruován. Nejdůležitější z jeho oprav se pak uskutečnila na přelomu tisíciletí, kdy byl kostel, po druhé světové válce ponechaný dlouhá desetiletí v nepřístupním hraničním pásmu bez jakékoliv údržby a potřebných oprav, zachráněn doslova na poslední chvíli.

Obnoven byl i neméně zchátralý někdejší schwazenberský lovecký zámeček. Po obnově znovu pohledná stavba je nyní v soukromém vlastnictví. U studánky pod ním stávala kaplička, která po roce 1976 zcela zanikla. Na jejím místě nyní stojí sloupek s křížkem.

Ke Svatému Tomáši i Vítkově Hrádku se váže celá řada pověstí. Jedna z nich pojednává o lkajícím přízraku kněze, který nikomu neubližuje, ale kvílí tak srdceryvně, že husí kůže naskakuje i otrlým. Nešťastník krutě zhřešil, sveden pokušením, jemuž se neubránil. Krásné mladé ženě, která se k němu přišla kát z hříchů, jež ji tížily, poskytl chvilku hříšné rozkoše. Utvrdil ji tím v omylu, že všichni muži jsou mizerové a prostopášníci. Již nehledala cestu ke spáse, zbytek svého krátkého života prožila jako vyhlášená nemrava a když umírala, původce svého definitivního pádu proklela. Kletba umírající zafungovala. Nešťastníkův duch nenalezl posmrtného pokoje. Žalostně lkající bloudí za nocí po Vítkově Hrádku a není mu přitom pomoci.

Jiná smutná pověst pojednává o spojitosti hradu s vyschlou studánkou se zázračnou vodou. Podle té žil v chatrči v lese poblíž Svatého Tomáše ovdovělý starý uhlíř, který zde vypaloval dřevěné uhlí v milířích. Pečoval o mladou dceru. Ta se jednou vydala na borůvky do lesa, který dobře znala, ale tentokrát se dlouho nevracela, a tak se ji navečer znepokojený uhlíř vydal hledat.

Nemohl ji však nalézt, a když se smrákalo, zoufalý šel do osady prosit, aby mu místní horalé při pátrání po dceři pomohli. Ve všech chalupách, u kterých zabušil na dveře, mu však pomoci odmítli.

Dceru nalezl až ráno nehybně ležící u studánky. Byla mrtvá. Zakopla o kámen a spadla tak nešťastně, že si zlomila vaz. Zoufale bědujícího uhlíře opustily zbytky sil. Tělo své nebohé dcery nedokázal ani pozdvihnout, ani odtáhnout.

Znovu se bědující vypravil do vsi, avšak marně prosil, aby mu dceru pomohli pohřbít. Bál se, že by její tělo mohla ohryzat zvěř, a k tomu mu připadalo nedůstojné, nechat tam tak svou mrtvou dceru ležet. Opět ale narazil na nezájem. Stejně tak dopadl na hradě, kde také marně prosil o pomoc.

Vrátil se tedy k mrtvé a z posledních sil ji na místě vyhloubil hrob, do kterého ji uložil a zakryl hlínou. Zcela vyčerpaný pak ulehl vedle něj.

Další ráno tam nalezli mrtvého i jeho samotného. Voda ve studánce začala od toho dne ubývat. Pramen se zastavil. Jak studánka vysychala, začal se pozvolna rozpadat i hrad.

Netrvalo dlouho, než studánka vyschla docela a z hradu se stala zřícenina.

HYNEK KLIMEK

26.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Osek doma zdolal v derby Katovice 2:1.
23

Osek vyhrál derby, ukončil tak šestizápasovou vítěznou šňůru Katovic

Retro ukazuje Strakonice v dávných letech

Strakonice - V Jelence strakonického hradu je k vidění výstava Strakonické retro s podtitulem Od umění ke sportu. Výstava mapuje úspěchy, kterých strakoničtí sportovci či umělci dosáhli doslova před desítkami let. Ale nejen to - můžete zde také vidět unikátní fotografie zachycují proměnu Strakonic, sportovní náčiní od lyží až po motorky či padák a nebo čím se zabývaly místní noviny. Výstava trvá do 31. října

Ocenění od hospodářské komory si odnesli podnikatelé i osobnosti

Strakonice - Ve čtvrtek 19. října v podvečer vyhlašovala Oblastní hospodářská komora ve Strakonicích jako každoročně, významnou společnost roku, významný živnostník, osobnost a rodák. A to za oblast Strakonic, Blatné a Vodňan. Ocenění jsou vybráni z návrhů, které přicházejí od živnostenských úřadů, městských úřadů, úřadů prácea a Rady oblasti JHK Strakonice.

Krátce ze Strakonicka

Strakonicko - Krátké zprávy ze Strakonicka a okolí.

Do volební místnosti dorazil starosta s koláčky od manželky

Strakonice – Třináctý volební okrsek je umístěný přímo v budově městského úřadu na Velkém náměstí. Volební komise se celé odpoledne nezastavila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení