Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pak se seznamte po internetu!

České Budějovice -Starší žena poskytla novému (ne)známému přístřeší a on jí ukradl šperky za sto tisíc

25.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Otakara K. (52), urostlého pohledného „štramáka“, který by vzhledem nepochybně mohl reprezentovat kategorii úspěšných sňatkových podvodníků, přivedla do jednací síně krajského soudu vězeňská stráž.

Loni 4. ledna dopoledne v Lišově vnikl do rodinného domu 60leté majitelky a z poličky v koupelně odcizil šperky za nejméně 104 300 korun.
Takto si počínal, ačkoliv byl v Teplicích v listopadu 2008 odsouzen mj. za krádež na 18 měsíců a z výkonu tohoto trestu byl 10. září 2009 podmíněně propuštěn na dvouletou zkušební dobu.

Okresní soud v Českých Budějovicích ho za lišovský skutek uznal vinným přečinem krádeže a uložil mu trest 42 měsíců do věznice s ostrahou. Musí také nahradit poškozené 94 400 korun; k řízení se připojila s požadavkem nižším, než bylo úřední ocenění způsobené škody.

Řízení proti Otakarovi K. bylo vedeno jako proti uprchlému. Okresní soud ho odsoudil v dubnu v nepřítomnosti. Když pak byl obžalovaný zatčen, požádal o nové hlavní líčení.

Poprvé pak vypovídal až u soudu. Skutek doznal, ale cena odcizených šperků je prý nadsazená. Zlato prý prodal v Ostravě za sedm tisíc korun.
Poškozená paní vypověděla, že se seznámili po internetu v polovině prosince 2009. Když se sešli, řekl jí, že bydlí s kamarádem na ubytovně, ale prý to chce změnit, žít v okolí Budějovic a najít si tu práci. Umožnila mu nastěhovat se do jejího domu.

Toho 4. ledna jí řekl, že jede do Budějovic opatřit si kopii živnosťáku k zahájení podnikání. Pak zjistila krádež. Otakar K. už se k ní nevrátil.

Soud přihlédl k tomu, že obžalovaný byl už čtrnáctkrát trestán, jednou taky k sedmi letům odnětí svobody, vždy pro krádeže a související trestnou činnost. Nového útoku se dopustil v podmínce.

Obžalovaný už v minulosti páchal prakticky stejné skutky – seznámil se v internetové seznamce s osamělou ženou a pod záminkou soužití se k ní nastěhoval. Po čase něco odcizil a zmizel.

Soud uvěřil poškozené i co do výše deklarované škody. Věc neprodleně oznámila, podrobně popsala odcizené šperky, okolnosti jejich zmizení, načrtla jejich podobu. Nelze souhlasit s názorem, že mohla ve snaze o pomstu počet věcí nadsadit, mínil okresní soud.

Otakar K. se odvolal. Jeho obhájce připomněl, že jeho mandant popírá krádež dvou uváděných šperků, hada a přívěsku, byť by to nemělo vliv na právní kvalifikaci jeho skutku. Brojí ale proti nepřiměřeně přísnému trestu. „Skutek doznal, čímž výrazně napomohl k objasnění věci, ve které kromě tvrzení poškozené nebyly o jeho vině žádné důkazy,“ mínil obhájce.

Krajský soud ale odvolání zamítl.

„Okresní soud osobně vyslechl poškozenou a uzavřel, že je zcela věrohodnou osobou,“ řekl předseda senátu. „Není důvod se domnívat, že by křivě vypovídala. Od začátku popsala, co se jí ztratilo. O skutkovém stavu nejsou důvodné pochybnosti.“

K namítané výši trestu odvolací senát připomněl, že Otakar K. je speciálním majetkovým recidivistou, v posledním období zvláště ke škodě osamělých žen. „Musí si uvědomit, že hodlá–li takto žít i nadále, budou ho stíhat tresty už v horní polovině sazby a budou stále přísnější. . . ,“ uzavřel předseda senátu.

Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

25.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PŘESTŘELKA NA ZÁVĚR. Po vyrovnaném normálním hracím čase i prodloužení nakonec rozhodovaly penalty./Ilustrační foto

Florbalisté podlehli venku nováčkovi

Oslavy k 50. výročí vzniku Městského muzea a galerie ve Vodňanech začaly vernisáží v neděli 15. října. Oslavy budou formou dalších projektů probíhat až do konce roku.
23

Vodňanské muzeum a galerie slaví půlstoletí

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Raději se věnujte 650 letům Strakonic a ne sekretářkám...

Strakonice – Po pondělí 16. října je jasné, kdo dál zastává místo sekretářky vedení radnice.

Hudba je bránou do našich srdcí. Emoce a aplaus to jistí

Vodňany - S obrovským ohlasem u publika se setkal osmý ročník přehlídkového hudebního Festivalu pěveckých sborů Zdeňky Zárubové ve Vodňanech.

Zahradníci se činili

Vodňany – Ve vestibulu Domova mládeže SOUs Vodňany v Jiráskově ulici začala v pondělí 16. října prodejní výstava výrobků učebního oboru zahradník. Jedná se o především o dušičkovou vazbu. Otevřeno pro zákazníky je denně až do úterý 24. října od 8 do 13.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení