VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kačenka musela žebrat, aby vysvobodila matčinu duši

Katovicko – V Kozlově žila zámožná selka. Nebyla to zlá ženská, měla však jednu vadu. Byla tuze šetrná. Tak šetrná, že to hraničilo skoro s lakotností.

23.7.2011
SDÍLEJ:

U nás doma.Foto:

Tak šetrná, že i žebráky odháněla od svého prahu bez almužny, aby jí z hospodářství neubylo. Stalo se, že selka náhle zemřela a doma zůstala její dcera Kačenka. Dlouho oplakávala matku a nemohla na ni zapomenout.

V domě se však děly od té doby podivné věci. Kdykoli přecházela práh u dveří do síně, slyšela Kačenka podivné zvuky, jako když někdo tiše naříká. Stále a stále se to ozývalo a nikdo nedovedl vysvětlit, odkud se tajemný hlas bere.

Až jednou měla Kačenka podivný sen. Zjevila se jí mrtvá matka a vyprávěla jí, že její duše je zakletá pod práh, od kterého z lakotnosti odháněla žebráky. Tam musí trpět tak dlouho, dokud ji někdo nevysvobodí.

Dovyprávěla a zmizela.

Celý den chodila Kačenka jako bez duše a stále přemýšlela, jak by mohla zakleté matce pomoci. V noci se jí matka zjevila znovu, a tu se dcera zeptala: „Jak bych vám mohla, maminko, pomoci?“

„Chceš–li mě, dítě, vysvobodit ze zakletí, musíš chodit po vsích jako žebračka a vyprosit si všude trochu mouky. Až budeš mít mouky dost, musíš napéci plno bochníků chleba a rozdat je chudým. Pak budu vysvobozena. Dej si však pozor: mouka musí být vyžebraná, ne darovaná, jinak zůstanu věčně zakleta.“

Kačenka poslechla. Obcházela vesnici, i do sousedních zašla, a všude prosila o mouku. Lidé se divili, proč žebrá, ale ona slovem neprozradila, a když jí známé hospodyně chtěly dát mouku bez prošení, smutně jen říkala: „Děkuju, teta, ale já od vás takhle mouku vzít nesmím.“

Konečně nažebrala tolik mouky, že mohla napéci mnoho bochníků chleba. Vzala je do nůše a nesla v neděli ke kostelu, kde čekali žebráci na boží almužničku. Těm bochníky rozdala, šla potom do kostela a vroucně se modlila za spásu matčiny duše. Když se vrátila po mši domů a otevřela dveře do síně, vylétla ze dveří bílá holubička, zakroužila jí nad hlavou a zmizela. Zoufalý nářek už se nikdy neozval, dušička matky – lakotnice byla vysvobozena.

KAREL KUNCIPÁL
EDUARD KOLÁŘ

23.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Průvod maškar vyrazil  v sobotu odpoledne po Sudoměři.
25

OBRAZEM: Maškary putovaly po Sudoměři a hostem průvodu byla i Ester Ledecká

Trasa Lipno nad Vltavou - Studánky - Dolní Dvořiště je také podle informací řidičů s opatrností sjízdná.
10

Ledovka, zasněžené silnice a nehody, to jsou aktuálně jižní Čechy

OBRAZEM: Dětské maškarní odpoledne zpestřila loutková pohádka

Číčenice – V sobotu 17. února odpoledne byly prostory horní číčenické hospody plné dětí.

Vítáme vás mezi námi

Strakonice - Nabízíme vám fotogalerii novorozenců, kteří v uplynulých týdnech spatřili světlo světa.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

OBRAZEM: Maturanti z oktávy měli svůj ples

Strakonice - V pátek 16.února 2018 se v Kulturním domě ve Strakonicích konal Maturitní ples studentů Gymnázia Strakonice – Oktáva.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT