VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stále beru služby za kolegyně. Tahle práce mě baví

Strakonice – V knihovně pracuje Andrea Karlovcová (37) od roku 1998. Od března loňského roku je ředitelkou strakonické Šmidingerovy knihovny.

22.7.2011
SDÍLEJ:

Andrea Karlovcová.Foto: DENÍK/Lucie Kotrbová

Jaké je vaše oblíbené čtení?
Z beletrie mám ráda „klasiku“ - Saint-Exupéryho, Hemingwaye, Irvinga, z našich autorů pak např. Otu Pavla, Arnošta Lustiga, Jiřího Stránského. Z odbornější literatury mě jako dřívější milovnici středověku čím dál víc zajímají fakta o novodobé české historii, zejména holocaust a pak osudy lidí perzekuovaných komunistickým režimem. Jinak knihami mého srdce jsou Poslední kabriolet od Antony Myrera a Modlitba za Owena Meanyho od Johna Irvinga.

Ve funkci ředitelky knihovny jste zhruba šestnáct měsíců. Jak byste tento čas zhodnotila?
Já jsem v první řadě knihovnice a šla jsem dělat knihovnictví proto, že mě to baví a naplňuje. Funkce ředitele má se samotným knihovnictvím společného málo, je to samozřejmě spíše funkce manažerská, ale pochopitelně jsem věděla, do čeho jdu. Nebylo to zpočátku úplně jednoduché, než jsem do všeho pronikla a hlavně si práci zorganizovala. Teď už tak nějak vím, co mohu očekávat, a doufám, že se nám podaří i nadále udržet vysoký standard i šíři služeb, které nabízíme. V tom případě budu spokojená. Ve srovnání s předešlými lety máme stále prakticky stejný počet čtenářů, zvýšil se počet dětských čtenářů a každým rokem stoupá i počet vypůjčených dokumentů - už dávno nejen knih, ale i časopisů, zvukových knih a CD.

Má vaše práce i stinné stránky?
Pochopitelně, jako všechno. Náklady na provoz stále stoupají a my musíme vyjít se schváleným rozpočtem tak, aby knihovna fungovala co nejlépe.
Další věcí jsou momentální personální přesuny, jelikož nám během tohoto roku odešly tři kolegyně na mateřskou dovolenou a dvě do důchodu, takže se nám obměnila třetina zaměstnanců ve službách. Je tedy trochu obtížnější zajistit provoz knihovny i v době čerpání dovolených v nezmenšené kvalitě a v nezkrácené výpůjční době. Ale já mám dobrý pocit, že se nám to daří a že při výběru nových pracovníků jsme měli šťastnou ruku.

Zapojujete se i dnes do běžného chodu knihovny, jako je půjčování knih a podobně?
Ano, stále. Právě teď přes prázdniny beru občas služby za kolegyně. Tahle práce mě pořád baví.

Máte dvě děti, podědily po vás lásku ke knihám?
Mám jedenáctiletého syna a osmiletou dceru a oba, myslím, čtou rádi. Ke čtení jsem je přivedla proto, že já sama jsem byla knihomol a chtěla jsem jim nabídnout tu možnost poznání „jiných světů“, kterou nám příběhy nabízejí a zároveň jim vštípit čtenářské návyky, jež se jim v dalším vzdělávání budou jen hodit. Ale nějaké geny zřejmě podědily, protože jedna věc je jim čtení ukázat a druhá věc je, zda si je skutečně zamilují. V poslední době mě překvapuje dcerka, která občas píše i drobné povídky.

Co se vám za dobu ředitelování nejvíc povedlo, na co jste hrdá?
Nejvíc jsem asi spokojená s prací dětského oddělení, které je mimořádně důležité, protože právě zde si vychováváme naše budoucí návštěvníky. Počet dětských čtenářů se nám zvyšuje snad i díky novým projektům, které jsme v loňském roce nastartovali. Zmínila bych i Akademii volného času pro starší lidi, jež si za necelé dva roky vytvořila stálý okruh zájemců.
Loni jsem říkala, že bych ráda udržela dobrý standard knihovny a myslím, že se nám to vede.

Máte nějaký, zatím nesplněný, sen nebo plán, co byste chtěla v budoucnu udělat?
Už delší dobu mám v hlavě čtenáře - teenagery, ale stále nevím přesně, jak tento uchopit. Ráda bych tuto věkovou skupinu do budoucna nějak oslovila.

Autor: Lucie Kotrbová

22.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní festival studentských filmů v Písku.

Filmový festival v Písku nejspíš skončil. Přesune se do Krumlova?

Ilustrační foto

Regionální liga mladšího dorostu

Do dalšího roku mají dluh přes 32 milionů

Vodňany – Finanční rozpočet na rok 2018 byl schválen v celkových příjmech 158 688 092 korun a výdajích 191 101 815 korun.

Blíží se termín k podání žádostí na programové dotace pro rok 2018

Vodňany – Informační setkání s žadateli o dotace pro rok 2018 se uskuteční 13. prosince v 16,30 hodin v prostorách velké zasedací místnosti Městského úřadu Vodňany.

Krátce ze Strakonicka

Strakonice - Poslední zasedání

Představujeme vám prvňáčky z Bavorova a Cehnic

Strakonice - Ve středu 13. prosince vám představíme další šikovné prvňáčky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT