VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když zaklapnou dveře policejní cely, každému se asi zrychlí tep

Tábor – Pokud už musíte vzít za kliku policejní budovy, tak si gratulujte, že jdete jen do prvního patra. Tam totiž máte co vyřizovat.

19.7.2011
SDÍLEJ:

V policejní recepci ve středu 13. července sloužil Josef Soukup. Jeho povinností je návštěvu zaevidovat a opatřit cedulkou na klopu. Pokud sem přijdete s dětmi, mají tu pro ně koutek, kde si mohou malovat.Foto: Alena Šatrová

Toto poschodí je vlastně jako běžný úřad, kde například sídlí dopravní inspektorát či evidence zbraní. Schody výš už mají mříže, za ně mají „nepolicisté“ vstup zakázán. Výjimku tvoří civilní zaměstnanci této ozbrojené složky, svědci vyšetřovaných činů a také pachatelé trestné činnosti. Za více než dvacetiletou éru pětipatrového domu jich rozhodně nebylo málo.

Jako na běžné vrátnici si vás i tady po předložení občanského průkazu zapíší do knihy návštěv a klopu u kabátu ozdobí visačkou. Tuto proceduru jsem musela absolvovat také, ale protože jsem nešla jen do poschodí pro veřejnost, přišel si pro mne mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek, který mi otvíral dveře do místností, jež se běžně občanům neukazují. Povolení k tomu musel vydat šéf místního územního odboru Jiří Štecher a posvětil ho i vedoucí krajského operačního střediska. Přísně střežená budova, mezi Táboráky přezdívaná „modrá hvězda“, mi představila své útroby. Přesto si nějaké tajemství ponechala: místa, do kterých nesmí ani někteří policisté.

„V těchto místech se mohou pohybovat a pracovat pouze policisté s určitým pověřením, a tak vám ani nebudu říkat, o které prostory se jedná,“ začal tajemně Miroslav Doubek. Pak přece jen upřesnil, že například do skladu zbraní se spolu podívat určitě nepůjdeme.

Abychom dodrželi hierarchii postů, prohlídka objektu začala u okresního šéfa policistů. Obývá běžnou „šéfovnu“ s velkým stolem pro podřízené. Za tím velitelským seděl Jiří Štecher, který na své pracoviště dojíždí z Opařan a policejní řemeslo si začal osahávat, jak se běžně říká, od chodníku.

Policisté k práci využívají i mobilní komunikační a koordinační centrum. Vůz, policejní hantýrkou kákáčko, je vlastně kanceláří do terénu, vybavený technikou i pro pátrací akce. „Je vybaven počítačovou i spojovací technikou a slouží jako odloučené pracoviště,“ představuje vůz Doubek. Vedle něj pak parkují kromě dodávek už jen osobní auta. Některá pochopitelně i bez výrazných identifikačních znaků a sloganu Pomáhat a chránit, neboť slouží kriminalistům. A každý tedy nemusí hned vědět o jejich pohybu.

Z kanceláře vedoucího jsme sjeli výtahem zase až dolů a zamířili mezi kotce. Z nich pobafávali urostlí němečtí ovčáci, kterým velí pětice psovodů. Jedním z nich je Marek Suchý. „Psů tady máme osm, nejmladšímu jsou dva roky, nejstaršímu už bude devět. Dobře sloužit mohou i v deseti, záleží na jejich zdravotním stavu, který jim od začátku sledujeme. Už když kupujeme štěně, tak se rentgenem prověří klouby a celý stav,“ říká o svých svěřencích, samých psech. Za působení u policie jich vychoval šest. Když má pes odejít do důchodu, přednostně se nabídne státním organizacím, ale většinou končí u psovodů doma. U Suchých zatím ale žádný nedožívá.

Pak už Miroslav Doubek svým služebním průkazem otvírá dveře s nápisem Služba kriminální policie. Pracoviště, od kterého je dobré se držet dál a raději s ním nikdy nemít nic do činění. V rámci dobrovolné exkurze jsem se ale tady podrobila snímání otisků prstů i pro policejní archiv typickému fotografování. Nakonec mé údaje spolyká skartovačka.

„Tady sídlí naši technici, tedy lidé, kteří vyjíždějí na místo činu, provádí jeho ohledání a zajišťují stopy. Tady je potom také zpracují,“ představuje charakter místnosti s počítači a „fotoateliérem“ s deštníky Doubek. Tuto místnost znají jak obvinění, tak svědci.

„Stoupněte si za mě, podejte mi ruku a úplně uvolněte zápěstí,“ tak takové pokyny od kriminalisty Jiřího Blažka, který práci technika vykonává již třiatřicátým rokem, slyší každý, jemuž u černé podložky snímá otisky prstů. Muži mu také musí odhalit jizvy nebo tetování na těle. Pokud se do místnosti dostane žena, ujme se tohoto úkolu policistka. „Pak tu také máme sadu na stěr vzorku z vnitřní strany tváře. Ne tedy slin, což se lidé mylně domívají, protože my stíráme částečky kůže z vnitřní strany tváře,“ vysvětluje Jiří Blažek, který biologický vzorek pak musí zapečetit do sáčku a odeslat ke zpracování do Českých Budějovic, kde profil DNA „otestované“ osoby zaevidují. Povinností je stejným způsobem zajistit i každou stopu získanou na místě trestného činu.

Pak už bereme za kliku mozku celé budovy. Operační středisko je přísně střeženým pracovištěm, do něhož je svedena veškerá komunikace, tedy i tísňová linka 158 a obraz z kamerového systému městských strážníků. Tady vznikla jedna rychlá fotka od prahu dveří. Respektuji nařízení, že překročit ho nesmím.

Dál cesta vede do úzké, v šeru zahalené chodby s třemi těžkými dveřmi. Miroslav Doubek jedny z nich otvírá a pouští mne dovnitř. Do cely přeběžného zadržení. Na jedné straně záchod s umyvadlem, na druhé jednoduchá postel s dekou. U země svítí malý otvor. Jediný v celé místnosti, která má tak tři na tři metry. Když za mnou dveře zapadnou, vžívám se do pocitů zadrženého zločince. Není o co stát, jsem si jistá, že za noc bych se tu udusila. Už jenom z vědomí, že cela nemá okno. Naštěstí má ale zvonek, kterým bych volala pomoc.

Raději jdeme rychle ven a v itineráři máme poslední komnatu, posilovnu s tělocvičnou. Tady si policisté udržují postavu. „A také se tu zdokonalují v používání zákonem stanovených donucovacích prostředků. Tedy v technikách, které policista použije proti agresivnímu pachateli,“ dodává Doubek. My laici běžně říkáme hmaty, chvaty a kopy.

Autor: Alena Šatrová

19.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešovaný Václav Janutka z Vitějovic.

Prachatická policie hledá seniora z Vitějovic

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Vánoční dvojkoncert pěveckých sborů

Strakonice - Vánoční dvojkoncert pěveckých sborů se konal ve čtvrtek podvečer v MěDK Strakonice.

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Vimpersko - V neděli 10. prosince k večeru se na Vimperk sypal sníh, v noci sněžení ustalo, začalo divoce foukat, pak se objevil déšť, a tak jsem se vypravil ráno 11. prosince na Boubín, abych zjistil, kolik sněhu přibylo.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

České Budějovice – Už je to přes deset dnů, co na území českobudějovického sídliště Máj a Zavadilky, dopadly části takzvaného bolidu čili jasného meteoru.

Jihočešky dostaly nářez. Prohrály o 51 bodů

Strakonice – Kapitánka basketbalistek Nymburka Alena Huňková nasázela v předehrávce 13. ligového kola ve Strakonicích sedm trojek a stanovila nový rekord sezony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT