VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svíce na oltáři svítí, varhany znějí, ale nikde nikdo

Katovicko – Podle lidového vyprávění, kterým si staří zkracovali dlouhé zimní večery, prý v noci o „dušičkách“ mají duše zemřelých v kostele mši, kterou nikdo živý ještě neviděl.

16.7.2011
SDÍLEJ:

U nás doma.Foto:

A přece!
Věřte nebo nevěřte, ale babička Vitěkovic z Katovic č. 60 málem byla takové mše svědkem. Poslyšte, co o tom vypravovala babička Vlkovic z č. 4.
Jako každý rok i letos chystala se na poslední mši za zemřelé, kterou sloužil pan farář ve svátek „dušiček“ časně ráno. Aby snad nezaspala, šla si raději lehnout večer o něco dříve. Jenže staří lidé mívají spaní lehké, a tak se babička probudila už po jedenácté hodině v noci. Možná, že jí přetrhl spaní i měsíc, který zářil na obloze jako vyleštěný talíř a svítil jí do světničky tak, že se babičce zdálo, že už svítá.

Honem se vybabrala z peřin a rychle se oblékala, aby se neomeškala. Jen jí bylo divné, že ve stavení je všude ticho.

„Že ti naši mladí zaspali,“ pomyslela si, „to vysedávají dlouho do noci a pak nevědí, kdy vstát. Nebo že by už odešli a mě nechtěli budit?“

Poplašena touto možností dlouho se nepárala, oblekla si krátký kožíšek do pasu, do ruky nebeklíč a vyšla na městečko. Světlo jako po ránu, nikde ani človíčka, ale v nedalekém kostele už září všechna okna a ozývá se zvuk varhan.

Babička pospíchala, co staré nohy dovolily. Přece jen zaspala a přijde poslední. Jen aby bylo v lavicích ještě místo.

Vešla do kostela a udiveně stanula ve dveřích. Kostel prázdný. Svíce na oltáři svítí, varhany znějí, ale nikde nikdo.

„Tak přece jen nejdu poslední, ale první. To on si kostelník něco chystá v sakristii a pan učitel zkouší varhany. No, domů už nepůjdu, sednu si a počkám.“

Usadila se v lavici pod kazatelnou, zachrula se do kožíšku a rozevřela nebeklíč. Chvilku si v něm říkala, ale pak se jí začaly oči klížit a stará hlava poklimbávat.

Najednou cítí, jak jí někdo klepe na rameno. Otevřela oči a co vidí? Před ní stojí její kmotra, která už je dávno pod zemí.

„Proboha, kmotřičko, to jste vy? Kde jste se tu vzala?“ blekotá vyděšená stařena, ale mrtvá kmotra jí třese a přikazuje:

„Holka nešťastná, co tu děláš? Za chvíli začne půlnoční dušičková mše. Což nevíš, že nikdo živý na ni nesmí? Rychle jdi pryč, nebo s tebou bude zle!“
Cloumá stařenou, strká ji za ramena ven tak divoce, až jí strhla kožíšek.

Sotva se babička celá omámená octla před kostelem, odbila půlnoc, dveře se s třeskotem zavřely a v kostele se naráz strhl divoký jekot, jako když smečka psů vyje.

Babička už nečekala. Co jí staré nohy dovolily, šourala se domů. Tam padla udýchaná na postel, ale oka už nezamhouřila. Až do rána se modlila za všechno mrtvé příbuzenstvo, za kmotřičku, která ji zachránila, i za spásu své duše.

Když se ráno vzbudili mladí, vyprávěla jim všechno, co prožila, a tu si vzpomněla na kožíšek. Všichni se vypravili do kostela, a když přišli ke kazatelně, užasle se zastavili. V mihotavé září svic spatřili na zemi kožíšek roztrhaný na kusy!

KAREL KUNCIPÁL
EDUARD KOLÁŘ


16.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešovaný Václav Janutka z Vitějovic.

Prachatická policie hledá seniora z Vitějovic

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Vánoční dvojkoncert pěveckých sborů

Strakonice - Vánoční dvojkoncert pěveckých sborů se konal ve čtvrtek podvečer v MěDK Strakonice.

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Vimpersko - V neděli 10. prosince k večeru se na Vimperk sypal sníh, v noci sněžení ustalo, začalo divoce foukat, pak se objevil déšť, a tak jsem se vypravil ráno 11. prosince na Boubín, abych zjistil, kolik sněhu přibylo.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

České Budějovice – Už je to přes deset dnů, co na území českobudějovického sídliště Máj a Zavadilky, dopadly části takzvaného bolidu čili jasného meteoru.

Jihočešky dostaly nářez. Prohrály o 51 bodů

Strakonice – Kapitánka basketbalistek Nymburka Alena Huňková nasázela v předehrávce 13. ligového kola ve Strakonicích sedm trojek a stanovila nový rekord sezony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT