VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O tradice je zájem. Lidem se líbí hudba, zpěv a tanec

Strakonicko – Architekt Jiří Kupka přizval do dalšího pokračování Štafety Strakonického deníku etnografku Irenu Novotnou z Katovic. Řeč bude nejen o jejím rodném městečku a jeho přednostech, ale například i o dudácké tradici na Strakonicku.

16.7.2011
SDÍLEJ:

Etnografka Irena Novotná z Katovic.Foto: archiv Ireny Novotné

Nenásledovala jsi mnoho jiných a po studiích jsi zůstala v Katovicích, jaký vztah máš k tomuto městečku a k regionu?
Katovice a vůbec náš kraj mám moc ráda. Narodila jsem se tu, vyrůstala tu, mám tu příbuzné, kamarády, přátele. Obdivuji zdejší krajinu, rázovitost vesniček i místní tradice. I když jsem studovala v Praze, nikdy jsem tam nechtěla zůstat a těšila jsem se, že se po studiích zase vrátím zpátky domů.

Je Strakonicko zajímavé z tvého pohledu etnografa?
Určitě. Strakonicko bylo v minulosti součástí Prácheňského kraje. Přestože je někdy náš region ve stínu známých národopisných oblastí, jako například Chodska či Blat, je tu spousta zajímavých věcí. Jednak se tu udržuje řada starobylých tradic a zvyků, jednak se objevují a vyvíjí také tradice nové.

Jsi v Katovicích poměrně aktivní. Angažuješ se v občanském sdružení BEZ o.s., co je cílem tohoto sdružení? Mají taková občanská sdružení v dnešní době smysl?
S kamarády pracujeme v občanském sdružení BEZ, které existuje od roku 2006. Naším hlavním cílem je obohatit společenský a kulturní život v Katovicích, takže během roku organizujeme různé akce pro rodiny s dětmi, dále přednášky, koncerty a podobně.
Zároveň je BEZ o.s. spoluorganizátorem ceny Křesadlo pro dobrovolníka roku. Musím ale zdůraznit, že bez pomoci dobrovolníků z řad mládeže i dospělých bychom většinu z našich programů vůbec nemohli uskutečnit. Za to jim patří velký dík.
Naše aktivity také podporuje městys Katovice a výborná spolupráce je s římskokatolickou farností i dalšími subjekty.

Začala jsi podnikat v neobvyklém oboru - národopisu. Mají lidé o tradice zájem? O co nejvíce?
Ano, o lidové tradice je poměrně velký zájem. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem působila v Pošumavské dudácké muzice, a tak vím, že lidem se líbí hudba, zpěv, tanec. Mladší generace někdy lidovou kulturou pohrdá, ale často je to tím, že ji blíže nepozná. Když si pak „na vlastní kůži“ mohou mladí v tomto oboru něco zajímavého vyzkoušet, něco prožít, jejich vztah k folklóru se rychle mění.
Loni jsem právě pro děti, mládež, ale i dospělé začala dělat národopisné pořady a překvapilo mě, jak děti málo ví o lidových zvycích a tradicích. Myslím, že je to pochopitelné. Daleko častěji přijdou do styku s moderními technologiemi, technikou či počítači, než s lidovou kulturou. Právě o tyto pořady je dost zájem.
Letos jsem nabídku rozšířila ještě o některé řemeslné kurzy a s kamarádkou o hudebně taneční seminář, kde si zájemci mohou vyzkoušet některé základní lidové tance. Před několika týdny jsem zprovoznila internetový obchod zaměřený na lidové tradice a na tvoření s dětmi. Jaký o to bude zájem, zatím říci nemohu, je to příliš krátký čas.

Je možné se v tomto oboru uživit?
Před tím, než jsem šla na mateřskou dovolenou, jsem pracovala jako etnografka v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích, takže jsem se národopisem živila. Vzhledem k tomu, že se v současnosti starám o čtyři malé děti, rozhodně nemám tolik času věnovat se národopisu na plný úvazek. Za to, že se jím mohu zabývat alespoň částečně, vděčím své rodině, která mi pomáhá. Svoje podnikání kromě přivýdělku beru hlavně jako možnost být v kontaktu s oborem, který je mým povoláním a zároveň i velkou zálibou.

Když by se někdo chtěl dozvědět o tvých aktivitách více, kam se má obrátit?
Vytvořila jsem si webové stránky, takže pokud by to někoho zajímalo, může se mrknout na www.tradicednes.cz.

Hraješ na dudy, je o tento nástroj zájem i mezi nejmladší generací?
Ano, je. Stačí se podívat, kolik mladých dudáků a dudaček na Strakonicku působí. Sama jsem se k dudám dostala díky panu učiteli Vojtěchu Hrubému, který zavedl výuku dud na tehdejší strakonické LŠU. Mě naučil nejen na tento nástroj hrát, ale taky mít rád lidovou muziku a vůbec folklór. Byl to právě on, kdo mě zásadním způsobem nasměroval. Po panu učiteli Hrubém se začal o dudácký dorost ve strakonické hudební škole starat pan učitel Šabek, který vychoval řadu dnešních šikovných mladých dudáků.
O dudách se někdy říká, že je to nástroj čertovský, jindy andělský. Rozhodně je to nástroj kouzelný, kterým mohou dudáci přinášet lidem radost a potěšení.

Myslíš, že se bude dudácká tradice na Strakonicku rozvíjet i v 21. století?
Věřím a zároveň doufám, že ano. Strakonice mají svou dlouholetou dudáckou tradici, na níž se dá stavět. Postarala se o ni řada lidí. Nelze tu jmenovat všechny, tak alespoň pár jmen: Josef a Jaroslav Formánkové, tři generace dudáků Malkovských, Josef Slavíček, Jan Matásek a další.
V poválečné éře pak Josef Režný, který stál u zrodu Prácheňského souboru či mezinárodních dudáckých festivalů a zároveň se věnoval také tolik záslužné činnosti sběratelské, kterou zúročil v řadě svých publikací. Obrovskou práci odvádí už řadu let Sylva Němejcová s Jaroslavem Baštou, kteří se obětavě a soustavně věnují folklorní práci s dětmi v Prácheňáčku. Na pokračování dudácké tradice mají velkou zásluhu také sóloví dudáci a vedoucí i členové hned několika strakonických dudáckých muzik. Strakoničtí muzikanti se uplatňují i za hranicemi regionu, jmenujme například jejich působení v píseckém folklorním souboru Písečan, budějovickém Furiantu a dalších.
Strakonice mají obrovskou výhodu, že se tu dudy již několik desetiletí vyučují na zdejší ZUŠ. A díky dudáckému dorostu tu vedle těch tradičních vznikají i nová folklorní uskupení, kterým opravdu velmi fandím. Myslím, že právě v mladých muzikantech je příslib pokračování dudácké tradice.

Irena Novotná vybrala do pokračování Štafety houslistku Kristýnu Kočovou z Volyně.

Autor: Lucie Kotrbová

16.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Strojírenský dělník montážní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 78. Poznámka: Ruční broušení, začišťování, montáž, obsluha strojů (robotů). , Požadujeme manuální zručnost, pečlivost a spolehlivost. , Riziko hluku, vibrace a lokální svalové zátěže., , Práce je vhodná pro muže i ženy, absolventy škol zaučíme!, , Nabízíme jistotu zaměstnání u stabilního zaměstnavatele, motivující finanční ohodnocení (základní mzda + měsíční prémie), 13. a 14. mzda, příspěvek na dopravu, 5 týdnů dovolené, závodní stravování aj.. Pracoviště: Dura automotive cz, k.s, Riegrova, č.p. 495, 388 01 Blatná. Informace: Hana Růžičková, +420 383 451 212.

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 25 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači technolog lití. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání ÚSO s maturitou (bez vyučení), ŘP "B", anglický jazyk na komunikativní úrovni, praxe ve strojírenské oboru, Mzda: od 25.000,- Kč (uvedená mzda je orientační, bude předmětem jednání), VÝHODY: podnikové stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, KONTAKT: Bc. Pavlína Káchová, tel.: 737 230 739, e-mail: p.kachova@aluprogress.com. Pracoviště: Aluprogress a.s., Písecká, č.p. 1329, 386 01 Strakonice 1. Informace: Pavlína Káchová, +420 737 230 739.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Zahradníci krajináři zahradník - pracovník realizační skupiny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SOU/SŠ v oboru zahradnictví nebo lesnictví, samostatnost, fyzická zdatnost, flexibilita, ŘP sk. "B" - výhodou, nástup: ihned, Možnost i na DPP, KONTAKT: Stanislav Šíp, tel.: 775 16 32 92, e-mail: stanislav.sip@zahrady-sip.cz. Pracoviště: Šíp - zahradní architektura a služby, s.r.o., Raisova, č.p. 448, 386 01 Strakonice 1. Informace: Stanislav Šíp, +420 775 163 232.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 13 500 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři řidič dodávkového automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP"B", praxe v řízení dodávkového automobilu minim. 5 let, Mzda: základní + diety a odměny cca 20.000-40.000,- Kč, KONTAKT: Křivan František, tel.: 602640040. Pracoviště: Trizola s.r.o. - provozovna rovná, 386 01 Strakonice 1. Informace: František Křivan, +420 602 640 040.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasičská zbrojnice v Rudolfově. V létě 2018 by na ni měl být umístěn box s automatickým externím defibrilátorem.

EXKLUZIVNĚ: V Rudolfově pomohou srdci dříve

Dagmar Šimkové odhalili ve Štěkni pamětní desku.
6

Pamětní deska pro spisovatelku a bojovnici proti režimu

V sobotu ovládli mačkovskou náves mladí bikeři

Mačkov - K měření sil v závodech na horských kolech 2. ročníku obnoveného závodu Mačkovském Bike eldorádu se sjelo v sobotu 19. května 32 mladých sportovců.

Vítání občánků do života

Volenice - Celkem devět dětí slavnostně přivítali a uvedli tak do života 11. května v obřadní síni ve Volenicích.

Osek vyloupil hřiště Katovic

Strakonicko - Další kolo fotbalového krajského přeboru svedlo do souboje oba celky ze Strakonicka. V Katovicích brali všechny body hosté z Oseka.

Třeboň ve čtvrtek zažije dětské dopravní klání

Třeboň - Žáky, kteří nejlépe uspěli v oblastních kolech soutěže mladých cyklistů BESIP, čeká 24. května okresní klání. Konat se bude v Třeboni.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT