VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O tradice je zájem. Lidem se líbí hudba, zpěv a tanec

Strakonicko – Architekt Jiří Kupka přizval do dalšího pokračování Štafety Strakonického deníku etnografku Irenu Novotnou z Katovic. Řeč bude nejen o jejím rodném městečku a jeho přednostech, ale například i o dudácké tradici na Strakonicku.

16.7.2011
SDÍLEJ:

Etnografka Irena Novotná z Katovic.Foto: archiv Ireny Novotné

Nenásledovala jsi mnoho jiných a po studiích jsi zůstala v Katovicích, jaký vztah máš k tomuto městečku a k regionu?
Katovice a vůbec náš kraj mám moc ráda. Narodila jsem se tu, vyrůstala tu, mám tu příbuzné, kamarády, přátele. Obdivuji zdejší krajinu, rázovitost vesniček i místní tradice. I když jsem studovala v Praze, nikdy jsem tam nechtěla zůstat a těšila jsem se, že se po studiích zase vrátím zpátky domů.

Je Strakonicko zajímavé z tvého pohledu etnografa?
Určitě. Strakonicko bylo v minulosti součástí Prácheňského kraje. Přestože je někdy náš region ve stínu známých národopisných oblastí, jako například Chodska či Blat, je tu spousta zajímavých věcí. Jednak se tu udržuje řada starobylých tradic a zvyků, jednak se objevují a vyvíjí také tradice nové.

Jsi v Katovicích poměrně aktivní. Angažuješ se v občanském sdružení BEZ o.s., co je cílem tohoto sdružení? Mají taková občanská sdružení v dnešní době smysl?
S kamarády pracujeme v občanském sdružení BEZ, které existuje od roku 2006. Naším hlavním cílem je obohatit společenský a kulturní život v Katovicích, takže během roku organizujeme různé akce pro rodiny s dětmi, dále přednášky, koncerty a podobně.
Zároveň je BEZ o.s. spoluorganizátorem ceny Křesadlo pro dobrovolníka roku. Musím ale zdůraznit, že bez pomoci dobrovolníků z řad mládeže i dospělých bychom většinu z našich programů vůbec nemohli uskutečnit. Za to jim patří velký dík.
Naše aktivity také podporuje městys Katovice a výborná spolupráce je s římskokatolickou farností i dalšími subjekty.

Začala jsi podnikat v neobvyklém oboru - národopisu. Mají lidé o tradice zájem? O co nejvíce?
Ano, o lidové tradice je poměrně velký zájem. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem působila v Pošumavské dudácké muzice, a tak vím, že lidem se líbí hudba, zpěv, tanec. Mladší generace někdy lidovou kulturou pohrdá, ale často je to tím, že ji blíže nepozná. Když si pak „na vlastní kůži“ mohou mladí v tomto oboru něco zajímavého vyzkoušet, něco prožít, jejich vztah k folklóru se rychle mění.
Loni jsem právě pro děti, mládež, ale i dospělé začala dělat národopisné pořady a překvapilo mě, jak děti málo ví o lidových zvycích a tradicích. Myslím, že je to pochopitelné. Daleko častěji přijdou do styku s moderními technologiemi, technikou či počítači, než s lidovou kulturou. Právě o tyto pořady je dost zájem.
Letos jsem nabídku rozšířila ještě o některé řemeslné kurzy a s kamarádkou o hudebně taneční seminář, kde si zájemci mohou vyzkoušet některé základní lidové tance. Před několika týdny jsem zprovoznila internetový obchod zaměřený na lidové tradice a na tvoření s dětmi. Jaký o to bude zájem, zatím říci nemohu, je to příliš krátký čas.

Je možné se v tomto oboru uživit?
Před tím, než jsem šla na mateřskou dovolenou, jsem pracovala jako etnografka v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích, takže jsem se národopisem živila. Vzhledem k tomu, že se v současnosti starám o čtyři malé děti, rozhodně nemám tolik času věnovat se národopisu na plný úvazek. Za to, že se jím mohu zabývat alespoň částečně, vděčím své rodině, která mi pomáhá. Svoje podnikání kromě přivýdělku beru hlavně jako možnost být v kontaktu s oborem, který je mým povoláním a zároveň i velkou zálibou.

Když by se někdo chtěl dozvědět o tvých aktivitách více, kam se má obrátit?
Vytvořila jsem si webové stránky, takže pokud by to někoho zajímalo, může se mrknout na www.tradicednes.cz.

Hraješ na dudy, je o tento nástroj zájem i mezi nejmladší generací?
Ano, je. Stačí se podívat, kolik mladých dudáků a dudaček na Strakonicku působí. Sama jsem se k dudám dostala díky panu učiteli Vojtěchu Hrubému, který zavedl výuku dud na tehdejší strakonické LŠU. Mě naučil nejen na tento nástroj hrát, ale taky mít rád lidovou muziku a vůbec folklór. Byl to právě on, kdo mě zásadním způsobem nasměroval. Po panu učiteli Hrubém se začal o dudácký dorost ve strakonické hudební škole starat pan učitel Šabek, který vychoval řadu dnešních šikovných mladých dudáků.
O dudách se někdy říká, že je to nástroj čertovský, jindy andělský. Rozhodně je to nástroj kouzelný, kterým mohou dudáci přinášet lidem radost a potěšení.

Myslíš, že se bude dudácká tradice na Strakonicku rozvíjet i v 21. století?
Věřím a zároveň doufám, že ano. Strakonice mají svou dlouholetou dudáckou tradici, na níž se dá stavět. Postarala se o ni řada lidí. Nelze tu jmenovat všechny, tak alespoň pár jmen: Josef a Jaroslav Formánkové, tři generace dudáků Malkovských, Josef Slavíček, Jan Matásek a další.
V poválečné éře pak Josef Režný, který stál u zrodu Prácheňského souboru či mezinárodních dudáckých festivalů a zároveň se věnoval také tolik záslužné činnosti sběratelské, kterou zúročil v řadě svých publikací. Obrovskou práci odvádí už řadu let Sylva Němejcová s Jaroslavem Baštou, kteří se obětavě a soustavně věnují folklorní práci s dětmi v Prácheňáčku. Na pokračování dudácké tradice mají velkou zásluhu také sóloví dudáci a vedoucí i členové hned několika strakonických dudáckých muzik. Strakoničtí muzikanti se uplatňují i za hranicemi regionu, jmenujme například jejich působení v píseckém folklorním souboru Písečan, budějovickém Furiantu a dalších.
Strakonice mají obrovskou výhodu, že se tu dudy již několik desetiletí vyučují na zdejší ZUŠ. A díky dudáckému dorostu tu vedle těch tradičních vznikají i nová folklorní uskupení, kterým opravdu velmi fandím. Myslím, že právě v mladých muzikantech je příslib pokračování dudácké tradice.

Irena Novotná vybrala do pokračování Štafety houslistku Kristýnu Kočovou z Volyně.

Autor: Lucie Kotrbová

16.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP "C+E" , průkaz profesní způsobilosti (po dohodě zajistíme). Pravidelná práce pro stálé zákazníky, KONTAKT: Zástava J., tel.: 737 277 566, e-mail: mkd@zaruba.cz. Pracoviště: Doprava záruba m&k s.r.o., Stožická, č.p. 840, 389 01 Vodňany. Informace: J. Zástava, +420 737 277 566. Informační technologie - Informační technologie Programátor 24 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté samostatný programátor analytik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, praxe 1 rok, ŘP"B", uživatelská znalost Microsoft office, zaslat životopis na mail:mpichlikova@czas.cz. Pracoviště: Čz a.s. - pracoviště strakonice, Tovární, č.p. 202, 386 01 Strakonice 1. Informace: Marie Pichlíková, +420 383 342 238. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 85 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Možnost zaměstnání držitele zaměstnanecké karty na další pracovní pozici se souhlasem OAMP., KONTAKT: telefonicky nebo osobně Po - Pá: 6:00-14:30hod., Soukupová Marie, Kovářová Ladislava, tel.: 383838010, 383838112, e-mail: personalni@voddrubez.cz. Pracoviště: Vodňanská drůbež, a.s. - provozovna dr. hajného, Dr. Hajného, č.p. 22, 389 01 Vodňany. Informace: Personální oddělení, +420 383 838 010,383 838 112. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 16 400 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidiči nákladních automobilů, tahačů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 23. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP sk. C, E, KONTAKT: telefonicky 8 -15:00hod., Ing. Nováková Iveta, tel.: 737277377, e-mail: novakova@zaruba.cz. Pracoviště: Doprava záruba m&k s.r.o., Stožická, č.p. 840, 389 01 Vodňany. Informace: Iveta Nováková, +420 737 277 377.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také strakoničtí studenti se zapojili do 11. ročníku mistrovství škol v piškvorkách – pIšQworky.
10

Výstřel z Aurory vyhrál piškvorky

Nordic walking. Ilustrační foto.

Naučte se správně Nordic Walking

Krimi zprávy

Vodňany - Dvacetiletý muž si na internetovém obchodu vyhlédl vůz Mercedes Benz za 9 850 Euro. Kontaktoval prodejce, domluvil se s ním na obchodních podmínkách a zaslal mu zálohu ve výši 4 925 Euro na uvedený účet. Peníze ani auto ale dodnes neviděl.

Vycházka po hrobech osobností

Volyně – Lákají vás netradiční akce? Tak to určitě sledujte internetové stránky Volyňská kultura, protože tam se přesně o takových dozvíte.

Body získali pouze hráči Katovic

Strakonicko – Fotbalový krajský přebor měl na programu poslední podzimní kolo a týmy ze Strakonicka berou díky výhře Katovic v Krumlově tři body.

Českobudějovický advent můžete vidět shora

České Budějovice - Od pátku se začalo na náměstí Přemysla Otakara II. stavět ledové kluziště. Českobudějovický advent se totiž blíží. Podoba Českobudějovického adventu se už jen dolaďuje.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT