Každým rokem ho navštíví mnoho turistů a jedním z nich je i Lucie Zaspalová, která přijela až z Karlových Varů. „Na hradě už jsem s dětmi byla, i když uvnitř zatím ještě ne. Dětem se tam moc líbila zvířátka a příjemný je i volný přístup na nádvoří,“ svěřila se.

Každý turista, který se chce podívat i do útrob hradu, má možnost vybrat si ze dvou prohlídkových okruhů, které Muzeum středního Pootaví, nacházející se v hradu, nabízí. „První okruh zahrnuje expozice muzea a turisté si ho mohou prohlédnout sami nebo s průvodcem. V současnosti máme nově i druhý okruh, který se zaměřuje hlavně na architekturu hradu a zahrnuje například nádvoří, Černou kuchyni nebo Kapitulní síň,“ říká programová pracovnice muzea Lucie Kupcová.

Během hlavní sezóny se v hradě nacházejí vždy tři průvodci. Mimo sezónu pouze jeden. Prohlídka s průvodcem je však pouze pro minimálně desetičlenné skupiny. „Většinou se pro jednu prohlídku spojí třeba dvě rodiny, aby byl jejich počet dostatečný. Pokud má ale skupina méně než deset členů, musí se obejít bez průvodce,“ říká Lucie Kupcová.

Za jednu takovou prohlídku zaplatí dospělý člověk 40 korun, děti a důchodci 20 korun.

Pokud turisté zatouží po trošce klidu, mohou se podívat do Antikvariátu Strakonice, který se v areálu hradu nachází. „Prodáváme knihy, pohledy a také suvenýry,“ zmiňuje zaměstnankyně antikvariátu. „Chodí sem turisté i místní, ale v létě turistů přibývá, protože chodí i na hrad,“ dodává.

Osvěžit a odpočinout si mohou turisté v Hradní Vševědně. Ta je součástí knihovny a lidé si zde mohou koupit občerstvení, pití, bagety nebo sušenky.
Otevřeno je stejně jako na hradě od začátku května až do konce října. „Máme otevřeno od pondělí do neděle, každý den od devíti do sedmnácti hodin,“ říká Irena Síbková, která v Hradní Vševědně pracuje. „Turisté zde mohou dostat informace o hradu, ale také o celých Strakonicích. Mohou si zde koupit pohledy nebo brožurky o Strakonicích a máme tady také různé letáky. Navíc je tu návštěvníkům k dispozici také internet, na který mohou s průkazkou do knihovny na dvě hodiny zdarma. Pokud ji nemají, zaplatí za dvě hodiny deset korun. Hradní Vševědna je však místo, kam chodí nejen turisté, ale i místní. Lidé si zde mohou dát kávu a odpočinout si v příjemném prostředí,“ dodává.

To, že hrad není pouze oblíbeným místem turistů, ale chodí sem i místní, pozvrzuje Lucie Votavová ze Strakonic. „Mám ráda hradní nádvoří a věž. Líbí se mi také knihovna, ale ta by mohla být větší,“ uvedla.

„Na léto moc nových věcí pro turisty nepřipravujeme, od začátku sezóny máme seznam akcí a podle něho se řídíme. Za novinku lze možná považovat nově otevřenou Zámeckou galerii, která byla kvůli rekonstrukci uzavřená. Lidé si tam mohou prohlédnout obrazy a také výrobky z keramiky. Od června do září pořádáme také noční prohlídky, které mohou být pro turisty zajímavé,“ zmiňuje Lucie Kupcová.

Nejen pro turisty může být zajímavá výstava rádií, telefonů a prvních televizorů ze sbírky Jiřího Kloboučníka s názvem Cestou zvuku, kterou Muzeum středního Pootaví pořádá od 20. července do 30.října. Další zajímavá akce se bude odehrávat od 6. do 7. srpna a tou budou tradiční středověké slavnosti – Rumpálování.

První zmínka o strakonickém hradě pochází z roku 1235. V roce 1243 se hrad stal sídlem johanitů, kteří na břehu řeky Otavy založili řádový špitál. Na přelomu 12. a 13. století nastává obrovský vzestup pánů ze Strakonic, který trvá více než sto let. Prvním prokazatelným Bavorem sídlícím ve Strakonicích byl Bavor I., který byl velmi úzce spojený s panovnickým rodem Přemyslovců. V roce 1402 byl, jeden z posledních dvou členů Bavorů, Břeněk, který se zapojil do šlechtického odboje proti králi Václavu IV., donucen okolnostmi prodat panství drobnému šlechtici Vykéři z Jenišovic, který je v zápětí prodal řádu johanitů. Johanité se tedy stali vlastníky celého strakonického panství včetně města. Počátkem 17. století zasáhla velmi nepříznivě třicetiletá válka, po které začalo období postupného narůstání napětí mezi vlastníky hradu a představiteli města a hrad začal upadat. V současné době je areál hradu ve vlastnictví tří subjektů. Největší část vlastní město Strakonice a menší Jihočeský kraj. Do církevních objektů se v roce 2008 vrátil Suverénní řád maltézských rytířů, zámecký špýchar je ve vlastnictví privátní osoby. zdroj: internetové stránky hradu

ROBINA LÍSKOVCOVÁ