V Českých Budějovicích padaly po půlnoci kroupy o velikosti menších pingpongových míčků. Ty poničily řadu aut.

Nejhůře se živly dále vyřádily na Jindřichohradecku a Krumlovsku. Tam měli hasiči nejvíce výjezdů. Spousta lidí sobotní noc prožila v bdělém stavu. Děsily je blesky a vítr. Nemohli spát. „V noci jsem měla strach. Takovou bouřku už dlouho nepamatuji,“ řekla Marie Maroušková z malé vesničky na Strakonicku.

Kdo byl v noci venku, vrátil se domů mokrý na kost. „Déšť nás chytil kolem jedné ráno cestou z festivalu v Přeštěnicích. Byl to obrovskej liják, až jsme měli strach, jestli vůbec dojedeme do Písku,“ vyprávěla osmnáctiletá studentka z Písku Simona Kubišová.

Venkovní akce vinou počasí trpěly. Skupiny Kryštof nebo Vypsaná fixa v sobotu dohrávaly v Rožmberku nad Vltavou vystoupení za burácení hromů. I přes následné přívaly vody pořadatelé koncert dotáhli k závěru.

Na Českokrumlovsku byla likvidace škod nejnáročnější. Spadlý strom v noci blokoval trasu mezi Českým Krumlovem a Černou v Pošumaví u osady Kladenské Rovné. „Příval vody a bahna se prohnal skrze hospodu U Vodníka,“ doplnil Milan Bukáček, velitel Vodní záchranné služby v Dolní Vltavici. Voda zatopila i restauraci v Lipně nad Vltavou, sklepení v panelovém domě na krumlovském sídlišti Mír a v krumlovské nemocnici.

Zatímco na jihovýchodě jihočeského regionu sobotní noční bouřky pustošily kde co, severovýchod kraje jen zmokl. Následky živlů pocítila také českokrumlovská nemocnice. „Kvůli nečistotám se ucpal odtok a voda natekla do chodby. Než dorazili údržbáři, zavolali jsme hasiče, kteří ji odčerpali,“ řekl ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.

Bez elektřiny zůstala Frýdava u Přední Výtoně. „Problémem bylo dovolat se na poruchovou linku E.ON. Trvalo tři čtvrtě hodiny, než se mi podařilo poruchu nahlásit,“ sdělila starostka Přední Výtoně Regina Houšková.

Ve zlatokorunském kempu přestěhovali jeden stan dále od stromů. Spadla odtud větev, ale nikoho nezranila. Ze stanů do zděného objektu se preventivně v noci stěhovali také táborníci v Novohradských horách.

Bouřka přidělala starosti Frymburským. „Voda odplavila zasetou trávu, přívaly s bahnem a pískem zanesly vykopanou jámu pro bazén. Můžeme začít znovu,“ sdělil Antonín Labaj z Frymburku.

Trable nadělaly spadlé stromy. Zablokovaly železniční trať mezi J. Hradcem a Jarošovem. Do likvidace musely vlaky nahradit autobusy. Hasiči neodpočívali ani včera. Od rána zasahovali u třech případů vyvrácených stromů.

O následcích bouřek informoval odborník na ovocnářství a zahrádkářství Ladislav Zahradník z Radouňky u Jindřichova Hradce. „Kroupy padaly i s vodou, takže to nebude katastrofa. Potlučené jsou košťáloviny, listové saláty, brambory. Stromy přišly o spoustu listí, otlučené jsou ovocné plody. Listy leknínů na vodní hladině vypadaly, jako by je někdo rozstřílel brokovnicí,“ řekl Zahradník. Krupobití zasáhlo jablka, kterých už tak na stromech zrálo málo. „Poničené ovoce bude náchylnější k hnilobě, plísním a chorobám,“ dodal.

Liják narušil akci Vítání léta v Žíteči u Chlumu u Třeboně. „Záchvěvy bouře jsme přestáli, ale smršť kolem půl jedné v noci ne. Vítr zahnal vodu pod plachty a byli jsme rádi, že jsme stačili popadnout nástroje a utéct do hospody,“ řekl muzikant Martin Chalupa z Příbraze. V noci se špatně jelo řidičům. „Jel jsem pro rodinu do Deštné po zájezdu v Itálii. Na silnicích ležely větvičky a zelený koberec z listí,“ řekl Michal Blažek z Malíkova nad Nežárkou.
Bouře zuřila i v Suchdole. „To, jak blesky létaly jeden za druhým, bylo nepříjemné. Bylo víc světla než tmy,“ přiblížil Vít Pávek ze Suchdola.

Byli i tací, kteří přívaly vody vítali. „Rybníky trpěly nedostatkem vody, což není pro chov ryb ideální. Doufám, že se v nich něco udrží,“ přál si Petr Hrádek z J. Hradce, který pečuje o rybníky.