VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I bílý kůň musí hradit škodu

České Budějovice – Okresní soud v J. Hradci zamítl v červnu 2005 žalobu pana K. na paní Janu o zaplacení 450 000 korun. Krajský soud v únoru 2006 rozsudek potvrdil, ale v květnu 2009 po vrácení věci Nejvyšším soudem ČR (NS) jej změnil tak, že paní Janě tuto povinnost uložil, a to společně a nerozdílně s dalšími dvěma osobami, odsouzenými v jiném řízení.

10.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Ve věci šlo o to, že žalovaná prodala panu K. osobní auto, které nevlastnila, nýbrž byla pouze jeho nájemkyní. Přijala vyplacenou finanční částku, byť toto plnění z uzavřené neplatné smlouvy se nedostalo přímo do jejích rukou, ale převzala je na základě zmocnění jiná osoba.

NS rozvedl, že účastníci neplatné kupní smlouvy jsou povinni vrátit si plnění. Pan K. koupené vozidlo vydal orgánům činným v trestním řízení, takže paní Jana musí vrátit (vydat) panu K. zaplacenou kupní cenu. Zjištění, zda žalovaná fakticky získala z neplatné kupní smlouvy 450 000 korun, nebo je získala jiná osoba, není pro rozhodnutí věci rozhodující, řekl NS.

Krajský soud pak rozhodl dle závazného právního názoru dovolací instance, a paní Jana podala dovolání.

Namítá mj., že krajský soud nejednal jako s účastníky i se spolužalovanými, přestože se jich rozsudek přímo týká. Bylo prý prokázáno, že žalovaná byla nevybíravým nátlakem skutečných pachatelů zneužita jako tzv. bílý kůň, který částku 450 000 Kč ani na okamžik neměl ve své moci. Pak ale nemůže vydávat to, co nikdy neměla.

Kromě toho leasingové a kupní smlouvy byly uzavřeny za stejných podmínek a ve stejném podvodném úmyslu pachatelů jako zmocnění k převzetí peněz, a tudíž i tato zmocnění jsou ze stejných důvodů absolutně neplatná. Z formální existence zmocnění k převzetí peněz nelze dovozovat závěry k vydání peněz. Aby mohlo být vzájemné plnění vráceno, musí být splněno i to, že plnění bylo předtím získáno.

NS dospěl k závěru, že dovolání není důvodné.

V daném případě žalobce v žalobě vylíčil, že v důsledku neplatné kupní smlouvy a v situaci, kdy k výzvě policejního orgánu vozidlo vydal, je žalovaná vedle dalších žalovaných povinna společně a nerozdílně zaplatit mu přisouzenou peněžitou částku s příslušenstvím.

K další dovolací námitce, že odvolací soud v dané fázi nejednal s dalšími účastníky řízení, NS uvedl, že je-li žalobců nebo žalovaných v jedné věci několik, jedná v řízení každý z nich sám za sebe. Jestliže však jde o taková společná práva nebo povinnosti, že se rozsudek musí vztahovat na všechny účastníky, kteří vystupují na jedné straně, platí úkony jednoho z nich i pro ostatní; takové společenství je nerozlučné.

O nerozlučné společenství jde tam, kde není možné, aby předmět řízení byl projednán a rozhodnut samostatně vůči každému společníkovi. Osoby zavázané k solidárnímu plnění jsou společníky samostatnými. Ani v tomto směru odvolací soud nepochybil, konstatoval NS. Dovolání paní Jany proto zamítl.
(30 Cdo 3972/2009) (ns, vm)

10.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní festival studentských filmů v Písku.

Filmový festival v Písku nejspíš skončil. Přesune se do Krumlova?

Ilustrační foto

Regionální liga mladšího dorostu

Do dalšího roku mají dluh přes 32 milionů

Vodňany – Finanční rozpočet na rok 2018 byl schválen v celkových příjmech 158 688 092 korun a výdajích 191 101 815 korun.

Blíží se termín k podání žádostí na programové dotace pro rok 2018

Vodňany – Informační setkání s žadateli o dotace pro rok 2018 se uskuteční 13. prosince v 16,30 hodin v prostorách velké zasedací místnosti Městského úřadu Vodňany.

Krátce ze Strakonicka

Strakonice - Poslední zasedání

Představujeme vám prvňáčky z Bavorova a Cehnic

Strakonice - Ve středu 13. prosince vám představíme další šikovné prvňáčky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT