„Zatím nemůžeme ani žádat o dotace, protože kvůli pozemkové úpravě nemáme přiklepnuté pozemky. Určitě bychom se do toho ale rádi co nejdřív pustili,“ zmiňuje starosta obce Milan Vacek.

V loňském roce se protáhl asfalt až ke kostelíčku Dobrá Voda, který je jakousi dominantou obce. „Už to tam bylo zčásti hotové a loni jsme cestu dodělali,“ konstatuje starosta. Stejně tak se dokončila cesta, která propojuje Milejovice a Střítež.

Další akcí v poslední době byla oprava střechy na místní hospodě. „Na víkendy a přes léto sem hodně jezdí chalupáři, takže se nám tu hospůdka uživí,“ říká starosta. Milejovice mají pouze 72 trvale žijících obyvatel.

V obci se nepořádá mnoho kulturních akcí, ale některé tradice se přeci jen dodržují, a to například májka, masopust, pouť a pouťová zábava. „V loňském roce se vydařil sraz rodáků,“ vzpomíná Milan Vacek.

Co se týče spolků, fungují v Milejovicích pouze dobrovolní hasiči, kteří se dali po delší pauze znovu dohromady. „Nejezdí sice po soutěžích, ale pomáhají například při úklidu obce. Nemáme ani vybavení, které je třeba k soutěžení,“ doplňuje starosta.

Obec Milejovice se nachází 7,5 kilometru jižně (vzdušnou čarou) nebo 10 km (po silnici) od Strakonic. V blízkosti leží také městečko Volyně. Obec sousedí s několika vesnicemi, a to jsou Milíkovice s osadou Jedraž, Sudkovice, Kuřimany, Skály, Střítež, Neuslužice, Přechovice a Hoštice.

Na návsi na křižovatce - cesty vedou do Kuřiman, Přechovic a Hoštic - se nachází požární nádrž a autobusová zastávka. Směrem na Kuřimany na kopci stojí místní kaplička. Za ní se nachází hřiště s pískovištěm a ohništěm.

V Milejovicích a okolí se nachází několik pamětihodností.

U kapličky je památník obětem 1. světové války. Na konci vsi, U dvou křížů, směrem na Přechovice, je památník na napoleonské války. Stojí zde dvojramenný kříž. Nedaleko Milejovic byl, v lese na úbočí vršku Vráž, postaven na konci 19. století kostel Dobrá Voda. Vedle něj je studánka a kolem kostela vede křížová cesta.

Původní název Milejovic byly Milivice. Tento název můžete nalézt ve starých písemnostech nebo na starých mapách z dob Rakouska - Uherska. První písemná zmínka o obci je z roku 1315.

Kostelík Dobrá Voda

Dobrá Voda je poutní místo vzdálené dva a půl kilometru od Milejovic. Jedná se o kostel postavený v 19. století. Nachází se na úbočí vrchu Vráž (647 m). Stavba byla zahájena v roce 1889 a následně dokončena 29. května 1891.

Celá stavba - kostel i křížová cesta - byla postavena z příspěvků dárců z Milivic, farností Hoštické, Paračovské a Jinínské a dalších dobrodinců. V roce 1891 byly kostel a křížová cesta vysvěceny. Obecní zatupitelstvo mělo od celé obce souhlas k upsání se k tomu, že se bude o celý objekt starat. Úpis byl zapsán v zápisech zastupitelstva v roce 1889:

V Milivicích, dne 15. května 1889: „My níže podepsaní výborové obce 'Milivic' zavazujeme se na základě usnesení celé obce, že chceme kapli 'Dobré Vody' asi čtvrt hodiny za Milivicemi, jež letošního roku vystavěna bude, jakož i vnitřní úpravu, veškerá bohoslužebná roucha a náčiní z obecního jmění a v případě tom, že by naše obecní k tomu nevystačovalo jmění, přirážkou obecní, na věčné časy v dobrém stavu a pořádku udržeti.“ Jan Král, Marie Králová, Vojtěch Fouček, chalupník z Milivic č. 33, svědek, Jindřich Špirhanzl, chalupník z Milivic č. 22, svědek.

Kostel byl postaven u studánky, podle níž nese celé místo jméno Dobrá Voda. Kostel je zasvěcen k poctě Královny Nebeské Nejblahoslavenějsí Panny Marie. Okolo kostela vede křížová cesta. Ta je tvořena čtrnácti kapličkami.

Voda ze studánky má být podle pověry léčivá. Stejně jako u vody ze studánky na Podsrpu ve Strakonicích, je i zde zvýšený obsah radonu.

Z rozboru provedeného v roce 2006 plyne, že je voda pitná i přes více než trojnásobný obsah radonu. Obsah radonu je pouze jakostní kritérium a k pitnosti přispívá to, že se jedná o vodu na volném prostranství, ne v uzavřeném prostoru. Dále se v rozboru dozvídáme to, že se jedná o vodu měkkou, tzn. o vodu povrchovou, a tudíž vhodnou pro přípravu teplých nápojů. Obsah dusičnanů je na hodnotě kojenecké vody. Voda neobsahuje žádné bakterie. Pramen má velkou samočistící schopnost, díky velké vydatnosti pramene a díky tomu, kudy protéká.

Mše se v kostele koná každoročně o dobrovodské pouti. Ta připadá na jedenáctou neděli po Velikonocích.

V roce 1996 byly kostel, křížová cesta i studánka opraveny. Opravy si vyžádaly částku necelého jednoho milionu korun.

12. července 2006 přívalový déšť poničil cestu k Dobré Vodě. To si vyžádalo její opravu ve výši skoro dvou milionů korun. Při této opravě byla cesta zpevněna.

Ani Dobré Vodě se nevyhnul ve čtvrtek 18. ledna 2007 orkán Kyrill, který devastoval velkou část evropského kontinentu. Naštěstí padající stromy nezasáhly kostel, ale pouze kapličky křížové cesty. Vše se stačilo do dobrovodské pouti opravit a odstranit škody. Zdroj: Internet