Svým rozsahem nemá tento případ na jihu Čech obdoby. Zatímco většinou se podaří kriminalistùm dopadnout dealery s maximálně několika desítkami gramů drog, tentokrát skončily v síti budějovického Toxi týmu opravdu velké ryby. Dva 34letí muži (jeden z Budějovicka, druhý z Kladenska) si mezi sebou prodali kilogram pervitinu. Kriminalisté jim byli na stopě od prosince, samotné zatčení za asistence zásahové jednotky se odehrálo před několika dny v okolí Benešova u Prahy, kde si muži drogy zpravidla předávali.

„Zadrželi jsme je přímo při poslední předávce, abychom měli jednoznačné důkazy. Kromě drog jsme zajistili i peníze na jejich nákup a také samurajský meč, který vozil jeden z obviněných v autě,“ popisuje kriminalista, který celý zásah dlouhodobě připravoval. Dodává, že v okamžiku zatčení byli ve vozidlech čtyři muži – tři z nich putovali rovnou za mříže, čtvrtého policisté po výslechu propustili a je vyšetřován na svobodě.

Zajímavostí je, že pachatel, který na jih Čech pervitin vozil, sám drogy nekonzumuje. Viděl v nich pouze příležitost, jak snadno a rychle zbohatnout. Za jeden gram platil dodavateli 700 korun, sám jej pak prodával téměř za dvojnásobek. Během pár měsíců si tak vydělal nejméně 1,3 milionu korun. „Když jsme dělali u našeho podezřelého domovní prohlídku, objevili jsme tam poměrně velké množství marihuany, celkem se jednalo o 231 gramů. Našla se dokonce i střelná zbraň,“ doplňuje kriminalista.

Po domovní prohlídce skončili pachatelé v policejní cele. Zároveň byl podán návrh na jejich vzetí do vazby, který soudce akceptoval. Nyní jim hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. Je prokázáno, že obviněný Jihočech prodal pervitin v nejméně stovce případů dalším zákazníkům. Kriminalisté zdůrazňují, že tím negativně ovlivnil životy desítek lidí, i těch, kteří sami drogy neberou. Závislostí totiž netrpí jen samotní konzumenti, ale i jejich blízcí, kterým se začínají například ztrácet cennosti. Změnit to mohla novela zákona, která nařizovala, že prodej léků s účinnou látkou pseudoefedrin bude možný jen v omezeném množství a na občanský průkaz. Vytvořila se celostátní databáze, do které se měly všechny údaje zanášet. Narkomani tak museli jezdit nakupovat tyto látky do zahraničí, například do Polska nebo na Slovensko. Úřad pro ochranu osobních údajů však teď tuto povinnost zrušil a boj kriminalistů s výrobci drog je tak opět složitější. „Někteří lékárníci v tom cítí dobrou příležitost k výdělku a stále prodávají tyto léky ve velkém,“ popisuje kriminalista. Běžná praxe je podle něj taková, že výrobce drog kolem sebe shromáždí skupinku pomocníků, která mu potřebné léky a chemikálie shání. Prokázat jednoznačnou vinu konkrétnímu pachateli je pak mnohem obtížnější.

Úspěšný případ vyřešili budějovičtí kriminalisté i v polovině prosince loňského roku. Měli poznatek, že určitý okruh lidí vozí kradené věci k Nemanicím. Udělali proto opatření a získali přesné místo, kde se narkomani scházejí a drogy konzumují. Zjistili, že na oné adrese bydlí rodiče člověka, který jim rozhodně není neznámý. „Ti nám řekli, že syn s nimi nežije už asi půl roku. Na základě výpovědí jsme pak udělali domovní prohlídku a zajistili jsme jak varnu pervitinu, tak pervitin samotný i osobu, která nám byla dobře známá,“ zmiňuje kriminalista.

Přímo na Silvestra byl zatčen další dealer, který se věnoval nejen „vaření“ pervitinu, ale i pěstování marihuany. Měl na to doma speciální stan se 40 rostlinami. Aby toho nebylo málo, vyhýbal se asi 2,5 roku nástupu do výkonu trestu.