V uvedeném období bylo evidováno celkem 133 událostí, z nichž 43 zásahů tvoří právě požáry. Z toho třináctkrát šlo o trávu.

Ačkoliv je takové pálení velice nebezpečné, lidé se do něj každoročně pouštějí. Nejspíš si už ale neuvědomují, že jim hrozí vysoká pokuta. Takové pálení je pak může vyjít na 25 tisíc korun. Právnické osoby by dokonce musely zaplatit až půl milionu korun.

„V souvisloti s pálením trávy, lesní hrabanky, klestu a podobně na svém pozemku nejsou stanoveny přímé povinnosti. Jsou to pouze doporučení, avšak jejich dodržení je základem pro to, aby k požáru nedošlo,“ upozornila mluvčí hasičů Vendula Matějů. „Mám na mysli například ohraničení ohniště, hlídání pálení odpovědnou osobou, důsledné uhašení po skončení pálení, ohlášení pálení na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru, braní ohledu na povětrnostní podmínky a tak dále.“

Nebezpečí vzniklé pálením trávy by se nikdy nemělo podceňovat. V nejhorších případech může takový požár skončit i smrtí. Na vypalování trávy by měl rovnou zapomenout hlavně člověk, který je málo pohyblivý. Šéf jihočeské zdravotnické záchranné služby Marek Slabý upozornil, že stačí, aby vítr zafoukal nečekaným směrem, a může dojít k popálení nebo se člověk nadýchá kouře. Nejhorší je, když dotyčná osoba zpanikaří.

Hlavním nebezpečím je rozšíření požáru na další hořlavé materiály. „A těmi mohou být jak další trávy, rostliny, stromy, lesy, tak také stohy slámy, skládky dřeva, následně kůlny, garáže, domy… Tam už vzniklá škoda může jít do staticíců,“ uvedla Matějů. „Pokud dojde k situaci, kdy se pálení vymkne z rukou, málokdy má sám člověk šanci toto zvládnout. Požár se většinou šíří rychle a nezbývá nic jiného než zavolat jednotky hasičského záchranného sboru.“

Člověk, který hodlá pálit trávu, by měl svůj úmysl předem oznámit hasičům. Předejde se tím mimo jiné planým poplachům. „Lidé zavolají na krajské informační středisko, kde nahlásí, že budou pálit. Stejně tak mohou vyplnit oznámení na internetových stránkách Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Takový postup je v pořádku,“ řekl velitel frymburských dobrovolných hasičů Antonín Labaj.

Někteří lidé kontaktují i přímo místní dobrovolné hasiče. „Stává se, že lidé volají mně. V tom případě to pak na kraji oznámím já. Díky nahlášení se zabrání zbytečnému výjezdu, který samozřejmě stojí peníze. A to nemalé,“ upozornil Labaj. Zároveň dodal, že na Frymbursku nejsou požáry vzniklé pálením trávy běžné.

„Nemáme tu s tím problémy. Ale jsme ostražití. Přece jenom je větší sucho než v předchozích letech. Bylo by třeba více srážek,“ zmínil Labaj.
Klid je také v nedalekých Loučovicích. „Jsem velitelem sboru dva roky a nepamatuji si, že bychom tady měli problém ohledně pálení trávy. Vloni jsme vyjížděli k případu, který byl na Výtoňsku. Než jsme tam ale dojeli, tak nás vraceli zpátky, že je to lokalizované,“ řekl velitel loučovických hasičů Miroslav Švepeš.

Hasiči upozorňují, aby si lidé dávali pozor na vítr. Kvůli němu se může požár rozšířit neuvěřitelnou rychlostí.

„Vítr je velmi nebezpečný. Měli by si dát pozor třeba zahrádkáři, kteří si neuvědomují, že oheň snadno projde skrz plot,“ upozornil Švepeš. „Mám známého, kterému se to stalo zhruba před patnácti lety. Zafoukal vítr a oheň mu vlétl až do koruny stromů. Přitom situace do té chvíle vypadala tak bezpečně.“

Benešov nad Černou – Zkušenosti s požáry porostů mají i dobrovolní hasiči z Benešova nad Černou. Oheň jim dal zabrat hlavně před dvěma lety, kdy hořelo na takzvané Slepici. Velitel místní jednotky Jan Temiak upozorňuje, že by lidé měli nahlásit, že chtějí pálit trávu. Hlavně pak přesně určit místo, kde k tomu má dojít.

Vyjíždíte často k požárům porostů, které by byly způsobené například pálením trávy?
V pátek jsme měli zrovna jeden případ, kdy jsme v jedenáct večer likvidovali hořící kmen. Naštěstí vše proběhlo bez problémů, takže byla škoda nulová. Pamatuji si také, že hořelo rákosí u benzinové stanice. Tam to ale byla náhoda. Jinak bych řekl, že tady s tím problémy nemáme. Jsou lidé, kteří hlásí, že budou pálit, tak s tím počítáme a je to v pořádku.

Pokud pálení člověk ohlásí, tak to jedete zkontrolovat?
Jestliže má někdo z nás volno, tak se tam jedeme podívat, abychom věděli, kolik toho pálí a jakým způsobem. Zmonitorujeme, zda nehrozí nějaké nebezpečí.
Lidé by to měli určitě nahlašovat. Je důležité udat přesnou polohu, kde k pálení dojde.

Určitě se najdou jedinci, kteří ale nic nenahlásí…
Jasně, i takoví lidé se najdou. Myslím ale, že pokud tak činí, udělají to takovým způsobem, aby to nikdo neviděl. (Smích)

Měl by si člověk při pálení dávat pozor na vítr?
Určitě. Hlavně, když pálí něco kolem lesa, tak je vítr nebezpečný. Může zafoukat a požár se rozšíří. Před dvěma lety shořela mýtina ve Slepičích horách. Tenkrát tam káceli, pak to začali pálit a takhle to dopadlo…

Požáry trávy, k nimž na Strakonicku došlo v týdnu od 4. do 10. dubna

Ze svodky Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje:

Pátek 8. dubna – Profesionální jednotka ze stanice Blatná zasahovala v 16.04 hodin v Blatné v ulici Nad Lomnicí, kde hořela suchá tráva na ploše cca 10 x 5 metrů. Jednotka požár zlikvidovala pomocí vysokotlakého proudu a do půl hodiny byla zpět na základně.

Sobota 9. dubna – Beze škody byl uzavřen požár trávy na ploše 70 x 4 metry u obce Malenice, který likvidovala od 15.08 hodin profesionální hasičská jednotka Správy železniční a dopravní cesty společně s jednotkou Sboru dobrovolných hasičů Malenice. Zásah byl ukončen krátce po 18. hodině.

K dalšímu požáru trávy byla vyslána jednotka ze stanice Blatná ve 21.15 hodin k obci Němčice. Bylo prověřeno, že se jedná o nenahlášené pálení.