Vedoucí denního stacionáře Petr Martínek se při volbě, komu předat štafetu, držel prostředí, které dobře zná – školství. Do seriálu rozhovorů pozval učitele ze Základní školy Dukelská Strakonice Jana Babku.

Odkud pocházíte?

Narodil jsem se ve Strakonicích, kde jsem také prožil celý svůj dosavadní život. V dětství jsem žil se svými rodiči ve čtvrti zvané Habeš, nyní bydlím se svou vlastní rodinou ve Starém Dražejově. Pracuji jako učitel na Základní škole Dukelská Strakonice.

Jak jste se dostal ke kantorskému povolání?

Již během studia na strakonickém gymnáziu jsem jezdil jako instruktor lyžařských nebo vodáckých výcviků s dětmi. Když jsem se později rozhodoval, kterou vysokou školu vybrat, měl jsem jasno.

Co vás baví na práci s dětmi?

Rád lidem pomáhám a děti to potřebují nejvíc. Líbí se mi, když je můžu motivovat k dalšímu objevování, činnosti nebo k překonávání překážek. Ne vždycky se to ale povede.

Uvažoval jste i o jiném povolání?

Kromě učitelství se asi pět let věnuji masírování. V loňském roce jsem spolupracoval s A–týmem strakonických basketbalistek. Je to zajímavá práce, která je zároveň velmi fyzicky náročná. Občas jsem rád, že jsem hlavně učitel.

Jak vyplňujete svůj volný čas?

S manželkou opravujeme rodinný domek, takže se mi volného času příliš nedostává. Hraji na klarinet se Švandovou dudáckou muzikou a někdy si zabrnkám na kytaru. Rekreačně jezdím na kole, plavu, jednou týdně chodím hrát futsal s kamarády, a když zbývá čas, snažím se pravidelně navštěvovat saunu. Ze zimních sportů mám nejraději sjezdové lyžování.

Co se vám v poslední době podařilo?

S manželkou jsme sami zařizovali svatbu na parníku na Orlické přehradě. Krásně nám vyšlo počasí a podle ohlasů svatebčanů se podařilo i všechno ostatní, takže jednoznačně svatba.

A co byste si nejvíc přál?

Nedávno jsem se dozvěděl, že čekáme přírůstek do rodiny. Samozřejmě nejvíce bych si přál, aby vše proběhlo bez komplikací.

Na co se těšíte?

Těším se na relaxační víkend v Harrachově, který jsme dostali jako svatební dar. Vzhledem k tomu, že součástí je i jízda na bobové dráze a prohlídka místního pivovaru, určitě to bude příjemně strávený čas.

Jan Babka:Narodil se ve Strakonicích, kde také prožil celý svůj dosavadní život. Pracuje jako učitel na ZŠ Dukelská, věnuje se masírování. Rekreačně jezdí na kole, plave, jednou týdně chodí hrát futsal a navštěvuje saunu. Ze zimních sportů má nejraději sjezdové lyžování. Hraje na klarinet a když má čas, vezme do ruky i kytaru.