Nikola Talafousová (16) byla do čtyř let zdravé dítě. Nyní je odkázána na vozík, hýbe jen pravou rukou a váží 40 kilogramů. V těchto dnech leží na dětském oddělení českobudějovické nemocnice, kde s ní je i její matka Olga Rotová (37). „Zdejší lékaři jí zachránili život. Nikola dostala v únoru zápal plic a nyní dýchá jen díky tracheotomii. Já se tady vlastně učím s ní dýchat,“ řekla.

Nikola potřebuje k „normálnímu“ dýchání tři přístroje – odsávačku, oxygenátor a oxymetr. Prvně dva jmenované má díky pojišťovně. Třetí, kterým může její matka měřit saturaci (nasycenost kyslíkem) a podle toho jí umožnit dýchat, by si musela uhradit sama. Jenže částka cca 20 tisíc korun je nad rodinné možnosti. „Aniž jsem to věděla, moje kamarádka u nás ve vsi před třemi týdny rozjela sbírku mezi lidmi. Díky všem, kteří přispěli, můžeme pro Nikolku mít vše, co potřebuje,“ dodala Olga.

Vlídnou tvář ukázala i firma, od které budou oxymetr kupovat. „Když se dozvěděli náš příběh, šli s cenou na minimum. Nakonec jsme potřebovali jen necelých deset tisíc korun,“ vysvětlila Olga.

Nikola strávila na vyšetřeních 12 let. Přesto lékaři dodnes nedokáží přesně určit, co jí je. Nejvíce se zatím mluví o tzv. Leighově syndromu.

V tomto týdnu by se měla Nikola vrátit domů. I když se nikdy neuzdraví, díky pomoci lidí bude mít život přece jen o něco snazší.