Důvodem je loňské vyšetřování v Regionálním operačním programu a přehodnocování projektů páté výzvy.

Naštěstí teď už je dotace i oficiálně potvrzená a mohlo tak začít výběrové řízení. Mezní datum je podle informací Milana Šopince z odboru rozvoje radnice v pondělí 18. dubna. „Předpokládaný začátek prací je pak 16. června a konec 30. dubna příštího roku,“ zmínil se.

Náklady určené podle projektu jsou 22,6 milionu korun. Přislíbená dotace necelých 21 milionů korun. „Předpokládáme, že vysoutěžená cena bude nižší,“ poznamenal.

Ředitelka školy Jaromíra Kolesová se domnívá, že rekonstruk〜ce nebude znamenat velké omezení. „Největší část se uskuteční o prázdninách. Pak už to budou především práce, které svým rozsahem či druhem nebudou tak do vyučování zasahovat,“ dodala.

Rok čeká škola nejen na další vylepšení, ale například i na počítačovou učebnu, jazykovou laboratoř či úpravy okolí.

Ve staveniště se během léta promění dvě mateřské školy ve městě. Na obě akce by měly dva prázdninové měsíce stačit, do běžného provozu by to nemělo nijak zasáhnout.

Mateřská škola U Parku se v současné době připravuje na přestavbu dosavadního školnického bytu na další třídu. Jak uvedla ředitelka Jana Čechová, bude využita i část sousední jídelny, kde vznikne umývárna. „Předpokládáme, že by se na začátku července mohlo začít a všechno stihnout včetně úklidu a zařizování do konce prázdnin,“ zmínila se. Chtěli by znovu otevřít už v posledních třech dnech srpna, kdy už naplno pojedou i ostatní mateřinky. Zda k tomu skutečně dojde přesně v tomto termínu, bude podle ní záležet i na řadě dalších okolností. Například kdy proběhne výběrové řízení na zhotovitele nebo kdy bude jasné, zda město získalo peníze z krajského grantu.

Celkové náklady jsou 952 tisíc korun a získat je možné až šedesát procent z této částky.

Druhá strakonická mateřská škola, kterou během léta pohltí stavební práce, je MŠ Šumavská. Čeká ji zateplování. Ředitelka Naděžda Tesařová počítá zhruba se stejným průběhem. „Budeme mít zavřeno celé prázdniny,“ konstatovala.

V MŠ Šumavská dělá předpokládaná hodnota díla 17,1 milionu korun. Přiznaná dotace z operačního programu životní prostředí dosáhla výše 5,1 milionu korun.

Sedmadvacetiletá Marta ze Strakonic uzavírání mateřských škol přes léto moc neřeší. „Moje děti tam stejně přes prázdniny nechodí. Než je dávat někam, kde nejsou zvyklé raději, jsou po babičkách a tak,“ dodala.

Prázdninový provoz nebudou kvůli stavebním pracím v jejich objektu letos zajišťovat Mateřské školy U Parku a Šumavská. Zůstane zavřená i MŠ Stavbařů, ale tentokrát s ohledem na to, že se tam dováží strava. O děti se tak postupně vystřídají MŠ Školní, A. B. Svojsíka, Lidická, Čtyřlístek, Spojařů a Holečkova. Na konci prázdnin, konkrétně od 29. do 31. srpna, už budou v provozu všechny městské mateřské školy.