„Naše čtveřice se spojila v roce 2005. I před tím jsme se ale znali. Všichni jsme chodili ke stejné učitelce sólového zpěvu. A ta nás vlastně i dala dohromady,“ začala vyprávět jedna ze zpěvaček Calypte Barbora Voříšková z Netolic.

A jak uvedla dále, všichni tak měli zkušenosti se sólovým, ale i komorním zpěvem. Vnímat ostatní hlasy při založení vokálního pěveckého uskupení nebylo problémem. „Každý má od přírody jiný hlas, a tak bylo hned na začátku jasné, kdo bude jaký zastupovat. A když jsme poprvé společně zazpívali, utvrdili jsme se navíc v tom, že k sobě prostě dobře pasují,“ s úsměvem ujistila zpěvačka.

Protože jsou ale zbylí zpěváci z Trhových Svinů, pravidelné zkoušky v úterý a ve čtvrtek se uskutečňují právě tam. „Jsme zároveň i velikými přáteli. Není tak výjimkou, že se někdy sejdeme i u nás v Netolicích. A společný čas samozřejmě většinou vyplňujeme také zpěvem,“ tvrdila s tím, že zpočátku se čtveřice rozezpívávala na lidových písních. A právě v tomto stylu je i CD, kterým se dnes Calypte může pochlubit.

Na kontě ale toho mají mladí zpěváci mnohem více. Od lidovek se postupem času dostali i k jazzu a popovým záležitostem. „Dá se říct, že jsme nežánrové seskupení. Písně volíme podle dané akce. Vážné věci tak zazní například v kostele, pop zase na různých slavnostech obcí nebo měst. Za sebou už ale máme i svatební obřady,“ uvedla Barbora Voříšková s tím, že zhruba jednou za čtyři měsíce Calypte pořádá i vlastní koncerty.

V loňském roce se vokální pěvecké uskupení také zúčastnilo celostátní pěvecké soutěže s mezinárodní účastí Podhorský lístek 2010. Podle slov zpěvačky jde o soutěž podobnou superstar, kterou známe z televize. Hodnocení při ní má na starosti nejenom odborná komise, ale také posluchači. „Jedno hlasování je rádiové, druhé před porotou. V minulém ročníku jsme se tak dokonce setkali se známým porotcem Eduardem Klezlou. Vedle něj ale zasedlo dalších dvacet porotců. Postoupit před porotu ale není nikterak jednoduché. Než začala semifinálová kola, museli jsme nejdříve odevzdat kvalitní nahrávku ze studia,“ vyprávěla Barbora Voříšková, která upřesnila, že nahrávek bylo do soutěže zapojených sto padesát.

Až poté se zúžil výběr. Do semifinále se vedle Calypte dostalo i dalších dvacet pěveckých uskupení. „Následně se nám podařilo probojovat do finále. Tady už byly jen tři uskupení, mezi které jsme se také dostali. Nakonec porota rozhodla o našem vítězství,“ s nadšením uvedla zpěvačka. Upřesnila, že ze soutěže si kromě prvního místa odnesli i poukázku na pobyt v lázních. Podle jejích slov si tak užili i pohodové víkendové soustředění. „Protože jsme jednou vyhráli, do soutěže se už přihlásit nemůžeme. Na letošní ročník jsme se ale zajeli podívat. Jinak ale máme stále hodně práce. Nyní připravujeme naše druhé CD, které by už mělo být modernějšího charakteru. Čekají nás ale i další svatební obřady, jazzový festival, slavnosti měst a další akce, na které si nás pozvou. Samozřejmě, že bychom se nebránili ani vystoupením v bližším okolí, například v Prachaticích,“ závěrem doplnila Barbora Voříšková.