Je jí 16 let, jmenuje se Růžena Šmídová a v sobotu 9. dubna zvítězila ve finále Miss dětských domovů ČR ve Strakonicích. Byla podle poroty nejlepší z 12 finalistek. „Jsem moc šťastná, ale je mi líto, že to nevyhrála moje kamarádka s číslem 11 – Petra Bendíková z Nové Vsi u Chotěboře,“ řekla několik minut po korunovaci.

Novopečená miss z Horního Slavkova žije od svých deseti měsíců v dětských domovech. „Rodiče měli hodně problémů a neuměli se o mne postarat,“ poodhalila zákulisí svého života. Prošla si kojeneckým ústavem, Dětským domovem v Jablunkově a od svých sedmi let žije v Horním Slavkově.
Největším snem Růženy Šmídové je po odchodu z dětského domova najít si dobrou práci a žít normálním životem. A jak procházela soutěží? Měla v nějaké disciplíně trému? „Já trémou nějak výrazně netrpím. Jsem zvyklá se předvádět,“ dodala s úsměvem.

Velkým úspěchem skončilo finále pro pořádající Dětský domov Volyně. Jeho finalistka Margareta Horváthová nejen získala od diváků titul Miss Sympatie, ale také se stala I. vicemiss. Třetí nejkrásnější dívkou a II. vicemiss pak porota určila Michaelu Vachuškovou z Boršova nad Vltavou.

Už nejméně deset let se přípravě dívek na soutěž věnuje finalistka Miss České republiky 1999 Monika Bubrlová Žahourová ze Strakonic. „Dívky se doslova mění před očima. Jsou mnohem odvážnější, sebevědomější. Pro svůj další život takové vlastnosti moc potřebují,“ řekla svůj názor.

Už několik let je soutěž Miss dětských domovů ČR velmi prestižní soutěží krásy. O tom svědčí i fakt, že v porotách usedají i nejkrásnější ženy Česka. Letos měla svoje místo v porotě i Miss 2011 Jitka Nováčková.

Samotná soutěž přitom vznikla před 12 lety v Dětském domově ve Volyni jako odpolední program pro dívky.