Velké překvapení zažil zhruba před třemi týdny chovatel páru ovcí Pavel Nečas ze Zálší na Soběslavsku. Když šel ráno na první jarní den zkontrolovat samici, která čekala mladé, našel u ní hned čtyři jehňata.

„Říkal jsem si, že by ovce mohla mít alespoň jedno jehně, že bych z toho měl radost. A ejhle, radost byla čtyřnásobná,“ řekl muž, který je v invalidním důchodu.

Pavel Nečas chová druh, kterému se říká romanovská ovce. Jméno pochází z ruského města, kde se plemeno poprvé popsalo. Leží v Jaroslavské oblasti 300 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Čtyřčata jsou vzácností, ale unikátem by to bylo, kdyby šlo o ovci domácí. Romanovky rodí více mláďat. Jedné chovatelce se například narodila už pátá paterčata.

Pavel Nečas se za velkého chovatele nepovažuje. „Ovci a berana jsem koupil teprve loni. Plemenu se říká sekačky, protože dobře spásá trávu. Jehňata jsem chtěl, ale nic jsem neplánoval, nechal jsem to na přírodě. Teď už můžu mluvit o tom, že mám stádo,“ usmál se spokojeně chovatel z blatské obce Zálší.