Loni v létě přišla Barbora Kvapilová z Bílska o všech svých šest včelstev včetně úlů a veškerého materiálu potřebného ke včelaření. Její včely totiž napadl mor včelího plodu a musela všechno zlikvidovat. Přišla tak o desítky tisíc korun. „Nyní jsem zažádala o grant z Jihočeského kraje, který jsem dostala, a tak chci letos pořídit nová včelstva a začít znovu,“ říká žena, která ve včelaření pokračuje v tradici po svém dědečkovi.

Mor včelího plodu na Strakonicku potrápil mnoho včelařů, i když v současné době už vypadá nákazová situace celkem příznivě. „Nyní nás trápí spíš varoáza, která sice není tak závažná jako mor, nicméně rozšířit by se také neměla,“ uvádí předseda okresního výboru Českého svazu včelařů Josef Švelch.

Varoáza se vyskytuje u více jak čtyřiceti procent včelstev. „Včelaři to bohužel dost podceňují. Nejde o to, aby se u nich varoáza nevyskytla, ale aby se nevyskatla v takové míře, kdy včely přemůže,“ pokračuje Švelch. V roce 2008 zabila v Čechách velké množství včelstev. Pak se dostal počet nakažených včel na minimum, ale teď opět stoupá.

Až do loňského října probíhalo plošné vyšetření celého okresu všech chovatelů na mor včelího plodu, což přišlo na 68 tisíc korun. Současná situace je taková, že jsou čtyři včelaři s nakaženými včelstvy ve Strakonicích, dva v Radomyšli, devět ve Štěkni a čtyři na Vodňansku.

Varoáza (též varroáza či varroóza) je infekční onemocnění včel způsobené roztočem Varroa destructor.