Řepice už si ze soutěže Vesnice roku odnesla několik ocenění, mimo jiné i loňské třetí místo v Jihočeském kraji. Účast v soutěži chystá i letos. „Přihlášku jsme zatím nepodali, ale máme to v plánu,“ uvádí starosta obce Martin Vysoký.

Celá řepická náves prochází rekonstrukcí, což by podle starosty mohlo obci u poroty připsat kladné body. „V loňském roce jsme udělali novou střechu na hospodářské budově, nové chodníky a letos nás čeká ještě nová fasáda kostela. Myslím, že máme stále v soutěži co nabídnout a pochopitelně máme připravených i několik překvapení, která si zatím nechám pro sebe,“ pokračuje starosta.

Finanční obnos, který Řepice získala za své minulé umístění, se využil na podporu a pořádání kulturních akcí či dovybavení místního víceúčelového sálu.
Vítězné obce dostanou peněžní dary v celkové výši 350 tisíc korun a zároveň možnost v následujícím roce čerpat vyšší dotace z Programu obnovy venkova.

Malenice byly v minulosti velmi úspěšnou obcí soutěže. Získaly první místo v Jihočeském kraji i třetí místo v celé republice. Pět let po vítězství se obec nesmí soutěže zúčastnit. „Je takovou nepsanou dohodou, že vítězné obce už se vůbec do soutěže hlásit nebudou a dají prostor jiným,“ konstatuje starosta Malenic a člen komise soutěže Vesnice roku Josef Bláhovec.

Podle něj je velká škoda, že se do soutěže nezapojuje více obcí ze Strakonicka. „Vždycky je to jen a jen na lidech. I malá vesnička má možnost uspět. I kdyby získala jen stuhu nebo nějaké menší ocenění, je to určitě povzbuzení pro její obyvatele,“ míní Bláhovec.

Přihlášky do soutěže Vesnice roku se podávají od 1. března do 29. dubna. Krajská kola pak proběhnou mezi 1. květnem a 30. červnem.