Policisté z Obvodního oddělení v Radomyšli, podpraporčík Jan Adámek a nadpraporčík Ladislav Topka, zachránili svým rychlým rozhodnutím život starší řidičce z Radomyšle.

Ve středu 16. března kolem půl třetí odpoledne byli na stanovišti jen kousek nad Radomyšlí. Běžná kontrola. „Od Radomyšle jel červený favorit. Viděli jsme, že už na hlavní silnici má řidič nějaké problémy, protože jel pravým kolem v příkopu,“ vypráví Ladislav Topka. Auto odbočilo na obec Láz. „Stále jelo v příkopu. Pak se najednou začalo točit ve vzduchu a dopadlo na louku,“ pokračoval policista.

Oba ihned skočili do svého auta a jeli k nehodě. Tam už byli dva jiní řidiči, kteří okamžitě nabídli pomoc. „Favorit byl na boku, měl vysypané přední sklo a přední levý blatník měla žena přitlačený na krk,“ popsal Topka.

Zatímco druhý policista Jan Adámek okamžitě zamířil do blízké strojírenské firmy sehnat vysokozdvižný vozík, Topka a oba muži se snažili ženě pomoci. Přikryli jí dekou a stříbrnou fólií.

Rozhodli se, že vyčkají na záchranáře. Ale situace se zhoršila. „Ve firmě neměli nic, čím bychom mohli auto zvednout. Najednou začala žena modrat v obličeji. Museli jsme jednat. Společně s oběma řidiči jsme auto zvedli a převrátili na kola,“ dodal Topka.

Oba si uvědomovali, že je risk. „Té ženě šlo o život. Dusila se,“ pokračoval Jan Adámek. Když auto odvalili, ženě se očividně ulevilo.

Zbytek už dokončili záchranáři. Žena byla letecky s vážným zraněním přepravena do českobudějovické nemocnice. „Nečekáme na odměnu, byla to naše práce. Nejvíce bychom si přáli, aby byla v pořádku,“ říkají skromně.

Podle posledních zpráv je žena v umělém spánku.