Často se nevidíme, co jsi od školy dělal?
Po ukončení studia na VŠ jsem nastoupil do obchodního oddělení jedné strakonické soukromé společnosti. Zde jsem měl příležitost poprvé si prakticky vyzkoušet to, co znamená obchod. Asi rok a půl jsem pracoval na pozici obchodního asistenta jednoho z majitelů firmy. Postupem času jsem však čím dál více cítil potřebu vyzkoušet si vlastní podnikání. Náhoda mě spojila s bývalým spolužákem z VŠ, který již do té doby několik let samostatně podnikal. S ním jsme se tehdy dohodli na společném projektu. Ve firmě, kterou jsme spolu založili, jsem působil celkem 12 let, a to až do roku 2008, kdy jsme se se společníkem rozešli a já mu svůj obchodní podíl odprodal. Následně jsem si založil firmu vlastní, ve které působím dodnes. Hlavním předmětem mého podnikání je dovoz, prodej a pronájem stavebních strojů a mechanizace. Firma má celkem 4 provozovny a 13 stálých zaměstnanců.

Pro mne jsi prototypem úspěšného podnikatele. Jaký je tvůj vztah k penězům, jak s nimi nakládáš, jak je rozmnožuješ?
Mnozí lidé z mého okolí vidí podnikatele jako někoho, jehož jsou peníze jediným životním cílem. Není možné jim to zazlívat. Jsou mimo dění a nedovedou si představit reálný stav. Já se snažím podnikat tak, abych zodpovědně plnil přání svých zákazníků. Je to obdobné, jako když se například lékař snaží poskytnout maximální péči pacientovi. Výsledkem snahy lékaře je vyléčený pacient, produktem činnosti schopného podnikatele je prosperita firmy.
Většinu peněz, které vydělám, dále reinvestuji a nechávám ve firmě. Zajišťuji tak její další rozvoj, odolnost a stabilitu pro případ příchodu méně úspěšných časů.

Jaké vlastnosti potřebuješ k podnikání?
Jednou z nejdůležitějších vlastností je zcela jistě schopnost rychle a správně, možno také říci strategicky, se rozhodnout v důležitých situacích. Já jim říkám jednoduše křižovatky. Jsou to momenty, které podstatně ovlivňují další vývoj čehokoliv. Druhou velice důležitou vlastností je schopnost dohodnout se s lidmi všech možných povah. Jako podnikatel si nemůžeš vybírat pouze optimální obchodní partnery. Velmi často poznáš problémové, rozporuplné, nevyzpytatelné povahy, ale i s těmi musíš dokázat komunikovat a snažit se s nimi vyjít. Pokud pracuješ v kolektivu a máš být jeho vůdcem, musíš být schopen přesvědčit ostatní členy týmu o tom, že jsou tvá rozhodnutí správná a jejich naplnění povede ke společnému úspěchu.

Jaký byl tvůj vstup do byznysu? Pozoruješ rozdíly mezi postavením podnikatele u nás a v zahraničí?
Do byznysu jsem vstoupil relativně brzy po změně politického systému v Čechách. Tehdy bylo více volných příležitostí a míst na trhu, než je dnes. Měl jsem štěstí a prosadil se v oboru, který jsem vlastně ani nestudoval. Myslím si, že v obchodě není úplně podstatné být ihned odborníkem. Jednoznačně však musíte být přesvědčený o tom, že to, co děláte, má smysl a perspektivu.
Mám-li stručně popsat rozdíl mezi byznysem v zahraničí a u nás, napadne mě okamžitě česká byrokracie, komplikované normy a typický přístup úředníků k podnikatelům. Podnikatel je v jejich očích někým, kdo zneužívá své zaměstnance a na jejich úkor nepřiměřeně bohatne. Asi si neuvědomují to, že i daně vybrané od podnikatelů spolufinancují provoz úřadu, který konkrétní úředník reprezentuje. V zemích západní Evropy je situace odlišná. Předpisy jsou méně komplikované, kontakt s úřady je mnohdy pouze vzdálený, například prostřednictvím internetu. Podnikatel samotný je váženým členem tamní společnosti.

Jak jsi na mezinárodní obchod jazykově vybavený?
Ve škole jsem studoval němčinu a ruštinu. V praxi jsem využil oba tyto jazyky a ještě k nim v posledních letech přidal angličtinu. Denně komunikuji v němčině i angličtině. Ruštinu používám méně často. V žádném případě však nelituji toho, že jsem se ji dřív učil.

S tímto souvisí i tvé časté cesty do zahraničí.
Musím zdůraznit, že velmi rád a často cestuji. Okamžitě však dodávám, že se rád a rychle vracím domů. Mé pobyty v zahraničí jsou převážně v řádu několika dní. V poslední době nejčastěji navštěvuji Velkou Británii. Díky snadné dostupnosti letecké dopravy je cestování do Anglie rychlejší a pohodlnější než například dřívější cestování automobilem do vzdálenějších částí Německa. V minulosti jsem v rámci podnikání i soukromých cest navštívil prakticky všechny země Evropy. Kromě toho jsem byl několikrát ve Spojených státech, Portoriku, Mexiku, v zemích bývalého Sovětského svazu, Africe a tak podobně. Již 12 let jezdím každoročně s partou kamarádů na mořský rybolov do Norska.

Bývals vášnivý muzikant. Co tvé další zájmy?
Mým zájmem číslo jedna byla a stále je muzika. Od dětství se jí aktivně věnuji. Díky hudbě jsem mimo jiné poznal i mnoho budoucích obchodních partnerů. Asi 15 let jsem členem Malé muziky Pepy Nauše. V poslední době však velmi problematicky kombinuji hudbu, podnikání a rodinu. Sportuji aktivně i pasivně. Hraji tenis, učím se golf, jezdím na kole, v zimě lyžuji. Jsem rád, že můj zájem o sport převzali i oba moji synové.

Tvoje ideální dovolená?
V zimě lyže v Alpách či Dolomitech, na jaře termální lázně například v Maďarsku, v létě u moře s rodinou, na podzim s kamarády na rybách v Norsku. Rád si dovolenou sám organizuji. Minimálně využívám služeb cestovních kanceláří.

Máš manželku a 3 děti, podnikáš, jsi často mimo domov. Co na to tvoje žena?
Myslím, že asi úplně spokojená není. Občas mi připomíná, jak málo času trávím s rodinou. Bohužel není úplně možné podnikat, v mém případě ještě ne blízko místa bydliště, a být doma každý den v čase, který je obvyklý u lidí pracujících poblíž a s pevnou pracovní dobou. Vážím si toho, že manželka bezvadně zajišťuje výchovu našich třech dětí a nahrazuje tak moje domácí absence.

Velkou radost ti dělají děti. Jaká moudra jim předáváš?
Snažím se u nich probouzet všeobecný zájem o okolní dění a postupně u nich tak vytvořit jakýsi obecný přehled. Zatím se to spíše týká obou synů, dcera je na to v 6 letech ještě příliš mladá. Kluci se mnou cestují po světě, doposud hlavně o prázdninách. Postupně poznávají to, v čem spočívá moje práce, jak funguje mezinárodní obchod, kdo jsou moji obchodní partneři, co musím dělat, abych se v dnešním konkurenčním prostředí prosadil. Ocitají se v situacích, kdy je nezbytná znalost cizích jazyků. Sami přicházejí na to, že schopnost domluvit se v zahraničí je prvotním a zásadním předpokladem.

Postavil sis hezký dům na vesnici nedaleko Strakonic. Jak se ti žije jako venkovanovi?
V roce 2002 jsem se přestěhoval do Cehnic. Vyměnil jsem tak život ve městě, kde jsem žil celkem 30 let, za život na venkově. Zcela jistě mohu tvrdit, že bych ani já ani kdokoliv z členů naší početné rodiny neměnil. Máme pohodové bydlení s výhledem na pole a les, před domem školu, ihned za ní sportovní hřiště. Na vsi se vám nestane, že po vstupu na hřiště budete nuceni diskutovat s nějakým správcem městského stadionu a bát se toho, že vás ze hřiště vykáže. V Cehnicích je velice schopné obecní zastupitelstvo v čele s paní starostkou Sosnovou. Umí si najít cestu k dotačním prostředkům a díky nim realizovat akce, které zpříjemňují život obyvatel naší vesnice.

Angažuješ se v obecně prospěšných akcích?
Nemám důvěru v organizace, které soustřeďují prostředky pro různé charitativní účely. Nikde není vidět, kolik z vybraných darů spotřebují v rámci svého provozu. A tak raději pomáhám přímo těm, kteří pomoc sami potřebují. Konkrétními dary podporuji cehnické sportovce, snažím se v rámci svých možností pomáhat obci i místní škole.

A na závěr snad ještě něco osobního. Co piješ?
Mám jiné chutě v létě a jiné v zimě. V létě, kdy se více fyzicky pracuje a je venku tepleji, piji nejraději dobře vychlazené pivo. Naopak v zimě si velmi rád a často otevřu lahev suchého bílého moravského vína.

Tvé nejoblíbenější jídlo?
Dršťková polévka, teplé domácí uzené přímo z udírny se staročeským chlebem.

Jako chlap se po závěrečné otázce jistě neurazíš, ale jako lékaři mi to nedá. Co tvá váha?
Zredukovat se mi bohužel moc nedaří. Mám období, kdy bojuji, dávám si různá předsevzetí a také mnohdy mírně váhu zredukuji. Potom bohužel přichází časy, kdy ztracené kilogramy rychle doplním zpět.

Děkuji ti za příjemný rozhovor a přeji ti hodně úspěchů v životě i podnikání.

Hostem příští štafety bude švagrová Libora Čecha a sládková Měšťanského pivovaru Strakonice Dagmar Vlková.