Slibovali jste, že Velké náměstí bude oázou klidu a teď je plné aut. Chci, abyste to splnili. To řekl vedení města na čtvrtém jarním setkání s občany Karel Mottl ze Strakonic. „Na náměstí jsem napočítal i sto aut. Přimlouval bych se za to, aby počet stání byl omezen,“ dodal.

Podobné hlasy jsou ve Strakonicích čím dál častější. Zatímco z počátku se lidé dělili na dva tábory – zastánce současného způsobu provozu a úplného vyloučení aut z náměstí, v poslední době čím dál tím víc přibývá těch druhých.

Starosta Pavel Vondrys na to odpověděl, že k omezení počtu aut by tam skutečně mělo postupem času dojít. „V současné době se ale nacházíme v přechodném stavu. Až bude vše hotovo, bude to určitě potřeba nějak vyřešit,“ doplnil.

Další připomínky měl Jaroslav Lebeda žijící v rekonstruovaném centru města. Vadí mu zpomalovací pruhy směrem do ulice Hrnčířská. „Nelíbí se mi hlavně hluk, který tam vzniká, když tudy projíždějí auta. Dal bych tam alespoň značku, aby řidiči věděli, že tam mají zpomalit,“ poznamenal.

Podle vedoucího odboru dopravy radnice Václava Býčka by se měla situace uklidnit, až bude náměstí hotové. „To na něm bude osazena značka Obytná zóna, což pro automobily bude znamenat rychlost maximálně dvacet kilometrů za hodinu,“ vysvětlil.

Nezatížený pohled na celou proměnu centra Strakonic má Ivan Breindl, který se do města přestěhoval před necelým rokem z Horažďovic. Strakonické náměstí pokryté kamennou dlažbou mu zatím připadá holé. „Nebude příjemné, v zimě tam bude chlad a v létě horko,“ poznamenal.

Podle starosty Pavla Vondryse bude náměstí vypadat lépe, až zesílí stromy, které tam byly vysázené na podzim. K tomu vedoucí odboru životního prostředí radnice Jaroslav Brůžek doplnil, že by měly mít dobré podmínky k růstu. „Jámy pro ně byly zakládané podle nových technologií,“ zmínil se.

Na Velkém náměstí kdysi byla jak kamenná dlažba, tak stromy. Necitlivé změny, které se v sedmdesátých letech uskutečnily po celém městě, se dotkly podle slov Pavla Vondryse i náměstí, které skutečně pak bylo spíše místem k parkování.