Na přehlídkových molech se pohybuje už téměř deset let. Z dosavadních úspěchů na soutěžích krásy si nejvíc cení nafocení kolekce pro katalog sportovního oblečení NordBlanc a účast v semifinálovém klání Elite Model Look. Nyní se probojovala až do finále soutěže Česká Miss 2011, které bude vysílat tuto sobotu od 20 hodin TV Prima.

„Do takhle velké soutěže jsem se přihlásila poprvé. Šla jsem si to zkusit, protože jsem chtěla vědět, jak to vypadá. Pořádně načisto jsem se chtěla přihlásit až příští rok,“ popisuje 18letá Jitka Nováčková z Českých Budějovic, studentka posledního ročníku na Jírovcově gymnáziu v krajském městě. Účast v samotném finále ji podle jejích vlastních slov dost překvapila. Nepočítala prý totiž s tím, že se tam vůbec dostane. „Opravdu jsem se nijak nenervovala. Tak daleko jsem se dostala nejspíš proto, že jsem byla absolutně v klidu a přirozená a neměla jsem ani připravené odpovědi na nejrůznější záludné otázky,“ vysvětluje Jitka.

Modelingu se věnuje už od svých 9 let, kdy začala navštěvovat školu modelek. Od 14 let si začala modelingem přivydělávat ke škole. „Mým prvním úspěchem bylo nafocení kolekce pro katalog Nord〜Blanc. Fotila jsem pro ně dokonce čtyři sezony, což se jen tak někomu nepodařilo,“ chlubí se Jitka.
Dodává, že ji k modelingu nikdo nemusel vést, měla to prý v sobě odjakživa. „Dokonce jsme teď doma našli fotku, na které jsou mi tak čtyři roky. Mám navlněné vlásky a pózuju taťkovi jako modelky v televizi. Určitě je to jedna z mých nejlepších fotek,“ směje se Jitka Nováčková. Vzápětí přiznává, že začátky pro ni nebyly úplně jednoduché. Byla prý hodně nešikovná, ale díky píli, odhodlání a dřině se jí to nakonec podařilo překonat. Mnohokrát prý zažila na přehlídkových molech nejrůznější trapasy, od zakopnutí až po rozepnutí šatů, ale postupem času se jí podařilo tyto nástrahy zvládnout. „Vlastně si nepamatuji, že by nějaká přehlídka proběhla bez jediného takového škobrtnutí. Vždycky se něco nepovede, ale časem se to člověk naučí nějak zamaskovat. Největší legrace je ale vždycky za oponou,“ usmívá se adeptka na titul nejkrásnější dívky České republiky.

Díky modelingu a úspěchu v soutěži Česká Miss se podívala na začátku letošního roku i do Mexika, kde strávila tři týdny. Největším zážitkem byl pro ni 19hodinový let, po kterém prý měla pocit, že k sedačce v letadle dokonale přirostla. „Viděli jsme nádherné pláže a bydleli jsme v úžasném hotelu,“ pochvaluje si Jitka. O to větším překvapením pro ni bylo, když zjistila, jak to vypadá v „opravdovém“ Mexiku. Třetí den totiž výprava vyrazila do ryze mexického městečka Tulum a tam pocítila strach. „Dokonce jsem se bála vystoupit z autobusu. Naštěstí všechno dobře dopadlo,“ zmiňuje sympatická blondýna.

Začátkem května letošního roku ji čeká ve škole takzvaná zkouška dospělosti, tedy maturita. S úsměvem přiznává, že se na ni zatím moc nepřipravovala, veškerý volný čas jí totiž zaberou přípravy na finále soutěže krásy. Po maturitě by ráda pokračovala ve studiu na vysoké škole. „Sama nevím, co přijde, ale ráda bych vycestovala na čas někam do zahraničí, alespoň to zkusit,“ plánuje svou další kariéru.

V současné době už tráví čas na soustředění v Praze, kde se finalistky soutěže připravují na závěrečný večer. Zkoušejí různé choreografie a každý den tráví minimálně deset hodin na podpatcích. Jitka proto doufá, že nebude mít v sobotu příliš oteklé nohy. Velkou oporu má ve své rodině i přátelích, kteří jí všemožně fandí a posílají povzbudivé SMS. Se záští a závistí se prý zatím naštěstí nesetkala.

„Stýkám se a bavím jen s těmi, kteří mi fandí. Věřím však, že někdo třeba úspěchy cizích těžko snáší. Každý den mi píší přátelé, že mi drží palce a ať to všechno vydržím. Snažím se je ani sebe nezklamat,“ říká odhodlaně Jitka Nováčková. Doma jí budou fandit rodiče, prarodiče a o tři roky mladší brácha Petr.

Jako talisman ji bude v sobotu doprovázet anděl, kterého dostala od maminky. A jaký má recept na zvládnutí všech stresů, které přípravy na finálový večer provázejí? Neobává se přílišného mediálního zájmu v případě, že v soutěži uspěje? „Na to se nedá nijak připravit,“ odpovídá Jitka. Hektické to prý bude spíš pro její rodinu, se kterou se nemusí kvůli svým povinnostem delší dobu vidět. „Jestli nám dali starší a zkušenější kolegyně nějaké praktické rady do života? Já se přátelím s naší Jihočeškou Terezou Budkovou a ta mi vždycky říká, že musím zatnout zuby a vydržet a hlavně… pořád se smát,“ uzavírá Jitka Nováčková.