Azylovému zařízení Klokánek Fondu pro ohrožené děti v Jindřichově Hradci svitlo na novou budoucnost, a to v podobě štědrého daru důchodkyně Ireny Hájkové z České Lípy. „Ozvala se nám s tím, že prodala dům a že nyní žije v domě s pečovatelskou službou a je sama. Proto se rozhodla nám darovat peníze. Velice nám to pomohlo, abychom mohli dostavět objekt v Jindřichově Hradci. Bude to jediné zařízení Klokánku na jihu Čech,“ uvedla předsedkyně fondu Marie Vodičková.

Azylové zařízení vzniká v Jindřichově Hradci u rybníka Čihák, kde byla i stejnojmenná pila. Fond ohrožených dětí měl podle Vodičkové příslib přes 19 milionů korun z projektů 5. a 6. výzvy Regionálního operačního programu (ROP). Po přehodnocení všech projektů však vypadl. Přitom již musel začít stavět a proinvestoval do současné doby kolem deseti milionů korun. Stavba, která byla téměř hotová, se víceméně zastavila, neboť fond v nastalé situaci dluží dodavatelům peníze.

„Je to úžasné. Peníze nám strašně chyběly. Dar použijeme na dvě splátky dluhu a pak ještě musíme sehnat 2,5 milionu korun na doplacení, abychom mohli dům kolaudovat. Kvůli zmíněným problémům s dotacemi jsme museli zvolit i lacinější variantu rekonstrukce,“ pokračovala Vodičková s tím, že slavnostní otevření by se mělo uskutečnit na Den dětí. „Ještě zbývají drobné dodělávky a potřebujeme vybavení bytů. Zkusíme pro začátek vybavit alespoň dva,“ doplnila.

V jindřichohradeckém Klokánku bude časem celkem osm bytů a domov zde najde 32 dětí.