Pokud chytne policie řidiče s neplatným průkazem, hrozí mu postih. „Je to přestupek, za který hrozí pokuta až 2000 korun v blokovém řízení,“ uvedla policejní mluvčí Jaromíra Nováková a dodala, že jen za poslední týden narazila policie na čtyři řidiče s neplatným řidičským průkazem.

Povinná výměna řidičáků byla pro všechny zdarma. „Nyní zaplatí majitelé propadlých průkazů za výměnu správní poplatek 50 korun,“ informuje Drahomíra Dolenská ze strakonického odboru dopravy.

Od začátku letošního roku je aktuální další etapa výměny řidičských průkazů. Týká se majitelů průkazů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004, kteří je musí vyměnit do konce roku 2013. Pak už budou platit pouze průkazy EU, které se vydávají od 1. května 2004. Na Strakonicku musí svůj řidičský průkaz vyměnit celkem 4946 lidí.

Řidiči chodili ale i předčasně. „Často se přišli zeptat, protože nevěděli, do kdy si vlastně řidičák musí vyměnit. Někomu například končil občanský průkaz, a tak si rovnou vyměnil i řidičský průkaz,“ říká Dolenská.

V prosinci vrcholila předchozí etapa výměny. „Koncem roku chodilo hodně lidí, ale dalo se to zvládnout. Šlo to docela rychle, maximální čekací doba byla tak půl hodiny,“ pokračuje pracovnice odboru dopravy.

Teď to ale prý bude horší, protože se výměna bude týkat i řidičů profesionálů, kteří mají nejen řidičské průkazy, ale i profesní průkazy a paměťové karty. To všechno si musí do léta 2013 vyměnit. „Do roku 2008 se dělala kompletní výměna starých typů profesních průkazů a vydaly se jen s platností pěti let,“ vysvětluje Dolenská. Řidičů profesionálů je tady cca 2500.

Pokud to tedy oni i řadoví řidiči nechají až na rok 2013, dá se předpokládat, že si pak na dopravním vystojí pořádné fronty.