Rok byl obchodní dům Maják na Velkém náměstí prázdný. Za tu dobu přišla radnice určitě o víc než milion korun. Teď snad už má nového nájemce. Proč to ale trvalo tak dlouho?

Starosta Pavel Vondrys připomněl, že výzva k pronájmu byla vyhlášena hned, jakmile vloni k 31. lednu původní nájemce skončil. Zřejmě i kvůli rekonstrukci náměstí byl zájem prakticky nulový. „Tehdy jsme měli jediného zájemce, a to z bankovního sektoru. Chtěl objekt upravit pro své potřeby ještě v průběhu rekonstrukce centra,“ uvedl. Banku ale radnice v Majáku nechtěla. Další zájemci se začali hlásit až v poslední době.

Co se ale s takovou budovou stane, když zůstane rok prázdná? Podle jednatele jedné místní stavební firmy záleží, jak je s ní nakládáno. „Jestli ji někdo pravidelně kontroluje, jestli se tam topí a podobně. Pokud ano, nemusí trpět vůbec,“ dodal.

Podle energetika radnice Michala Bezpalce se Maják temperoval, tedy vyhříval alespoň tak, aby nemohlo zamrznout potrubí. „Jaké náklady to byly, se dovíme až v ročním vyúčtování,“ podotkl. K ušlému nájmu se tak přidají další možná desetitisíce za otop.

Nyní radnice dojednává podmínky s budoucím novým nájemcem. Nájem by se podobně jako u toho minulého měl pohybovat do milionu korun.

Nového nájemce obchodního domu Maják na Velkém náměstí radnice sice už vybrala, zatím však s ním stále dojednává konkrétní podmínky smlouvy. Nejasnosti jsou například kolem zahrnutí DPH.

Podle starosty Pavla Vondryse se nakonec sešlo nabídek dost, vesměs ze Strakonic. Objevil se i tento zájemce, který si chtěl pronajmout Maják jako celek. „On sám má své záměry. Současně my bychom přivítali, aby se tam objevil i takový sortiment a služby, jako například pečivo a cukrárenské výrobky,“ vysvětlil starosta.

Lahůdkářství by v Majáku vyhovovalo místní obyvatelce Květě Strnadové. „Nějaký obchod, kde by měli všelijaké delikatesy mi celkově ve Strakonicích schází,“ poznamenala.

Mnozí lidé ve Strakonicích na lepší doby Majáku už jen vzpomínají. Původní prodej oděvů a textilu ještě před sametovou revolucí tam pamatuje Eva Poncarová. „Bylo to místo, kde se dalo ve Strakonicích koupit kvalitní zboží. Přála bych si, aby to bylo zase tak,“ podotkla.

Maják by měl podle Pavla Vondryse na náměstí působit jako oživující prvek. Aby do něj lidé měli důvod chodit denně. „To by v případě banky určitě nebylo, i když bychom zřejmě na nájmu mohli dostat víc,“ připustil. V každém případě by v uzavírané nájemní smlouvě mělo být, co tam město nechce, tedy například herna či tržnice s levným zbožím z východu.

Předešlý nájemce měl pronajatý celý objekt a dál pronajímal jeho části. Jeho nájem činil za 670 metrů čtverečních plochy kolem jednoho milionu korun ročně.