„Mám doma čekat v sobotu odpoledne od 13 do 19 hodin. To se mi zdá příliš. Komisař napsal na lísteček svoje jméno, ale není tam kontakt, abychom se domluvili na upřesnění. Nehodlám celé sobotní odpoledne sedět doma,“ zlobí se Helena Matoušková ze sídliště Jih v Písku.

Jiní lidé ve schránce ještě nic nenašli. Zřejmě proto, že roznáška trvá do 25. března. „Žádný leták jsem nenašel, nevím, jestli mají šanci doma někoho zastihnout,“ poukázal pan Michal z českobudějovického sídliště Vltava.

Někdy se stane, že ohlášený komisař nedorazí. „Našla jsem oznámení, že mi doručovatelka přinese sčítací listy. Nikdo nepřišel, druhý den u mého bytu také nikdo nezvonil a ve schránce jsem další oznámení nenašla,“ postěžovala si paní Miroslava ze sídliště na Plešivci v Českém Krumlově.

Z Jindřichohradecka je poznatek, že muž našel ve schránce lístek od sčítacího komisaře, jehož jméno není v oficiálních seznamech. Tajemník hradeckého městského úřadu Karel Přibyl uvedl, řada obcí dává seznamy komisařů i na úřední desky. „Informace máme na webu, jen seznam komisařů by byl tak velký, že by se na úřední desku nevešel,“ řekl.

Česká pošta, která distribuci sčítacích listů zajišťuje, o problémech ví a řeší je. Potvrzuje to Jan Honner, regionální zmocněnec Českého statistického úřadu pro Jihočeský kraj. „Menší problémy se vyskytují také v Jihočeském kraji, ale jsou to spíše jednotlivosti. Česká pošta se opravdu snaží je neprodleně řešit, aby občanům vyšla vstříc,“ uvedl Jan Honner.

Praktické rady:

Kdy sčítání začalo?
Od soboty 26. února komisaři vhazují do schránek infoleták a lísteček s termínem, kdy přinesou formuláře. Návštěvu plánují na pracovní den od 16 do 20 hodin nebo na víkend.
Když termín nebude vyhovovat?
Pokud vás komisař nezastihne, vhodí lísteček s druhým termínem. Pokud by vám ani ten nevyhovoval, můžete jej změnit na telefonní lince 800 87 97 02. Když tak neučiníte a komisař vás napodruhé nezastihne, najdete ve schránce informaci, že si můžete formuláře do 14. 4. vyzvednout na sběrném místě.
Musím formuláře převzít osobně?
Formuláře předají komisaři rodině osobně proti podpisu. Za domácnost je může převzít osoba starší 15 let.
Musím pustit komisaře do bytu?
Formuláře můžete převzít mezi dveřmi, u branky nebo na chodbě. Komisař nemá právo požadovat vstup do bytu.
Když nebydlím na trvalém bydlišti?
Komisaři půjdou do všech domácností včetně rekreačních objektů. Potkají vás tam, kde se nacházíte.
Jak odevzdat vyplněné formuláře?
Formuláře můžete odevzdat komisaři nebo je vyplnit v elektronicky na internetu www.scitani.cz. Třetí možností je odeslání do P. O. Boxu ČSÚ. Komisař vám dá obálku s adresou. Poštovné neplatíte.
Co když potřebuji s něčím poradit?
Obráťte se na bezplatnou linku 800 87 97 02. Ta je v provozu od 26. 2. do 20. 4. denně od 8 do 22 hodin.