„Někdo krade věci z jeho hrobu. Dáváme mu tam třeba obyčejné přívěsky jen jako vzpomínku. I to zmizí. O svíčkách nemluvě,“ říká žena, která si nepřeje ani náznak své identity. Redakce ale její jméno zná.

Hrob jejího syna leží na Městském hřbitově ve Strakonicích.

To, že se tak děje i ve větším měřítku, potvrzuje vedoucí hřbitova Ivana Hejpetrová. „Bohužel, spíše odpoledne a k večeru, když už tady nikdo není,“ říká.

Horní brána hřbitova se zamyká, dolní kvůli technickému stavu zůstává otevřená. Ale podle Hejpetrové by ani zamčení těchto vrat lidským hyenám v jejich konání nezabránilo. „Máme několik svědectví, že sem lidé lezou přes zeď. To pak nemůžete dělat nic,“ krčí rameny. Loni přijala správa hřbitova dvě zprávy o krádeži věcí z hrobu.

Určitou možností ochrany by se jevilo snímání hřbitova kamerami, ale to podle Ivany Hejpetrové není technicky proveditelné. Další pak kontroly městské policie. „Provádíme je, i když ne v pravidelných intervalech, například při kontrole garáží u městského hřbitova. Ale ruku na srdce – chytit někoho při krádeži na hřbitově je věcí náhody,“ řekl bez obalu zástupce velitele strážníků Josef Chmelař.

V podstatě se však nic dělat nedá. Ti, kteří tuto smutnou zkušenost získají, tak mohou maximálně vše nahlásit správě hřbitova nebo na PČR. Většinou ale není škoda větší než 5000 korun, takže jde pouze o přestupek.

– Pokud zjistíte, že hrob vašeho blízkého někdo poškodil nebo z něj ukradl věci, nahlaste to na správu hřbitova nebo rovnou Policii ČR.
– Nenechávejte na hrobě cenné věci. Snadno se stanou terčem lupičů, kteří se je neštítí prodat.
– Nejvíce se ztrácejí svíčky a petrolejové lampy. Často je kradou bezdomovci, kteří je používají jako zdroj tepla.
– V případě, že jsou na hrobech cenné věci, je dobré si pořídit celkový snímek hrobu, vyfotografovat každou část objektu zvlášť – sošky, okrasné kování apod. a poznamenat si jejich rozměry, rozlišující znaky těchto předmětů – značka autora, výrobce, vady materiálu atd.. Fotografie s popisem uložit na spolehlivé místo pro případné použití. To je nejlepší cesta jak pomoci nalezení zcizeného materiálu.
– Čím dříve se o krádeži policisté dozvědí, tím je větší šance na dopadení zloděje.