Jsou věrní a vstřícní. Tak pochválila ředitelka městské knihovny Marie Pazderová blatenské čtenáře, kteří tuto instituci navštěvují. „Půjčují si tady knihy celé rodiny a generace,“ řekla při představování knihovny.

I když zmínky o půjčování knih v Blatné sahají až do 16. století, historie nynější knihovny v Blatné se začala psát v roce 1898, kdy byla zahájena její výstavba. Pro veřejnost byla – tehdy jako Palackého knihovna – předána o tři roky později v roce 1901. Na současném místě v budově muzea je od roku 1960. „Původně byla ve staré škole, později také v záložně,“ přiblížila historii kulturního stánku Marie Pazderová. Ředitelkou je od roku 1991.

Knihovna má dvě oddělení – pro dospělé a děti. Celkem má k dispozici 800 až 1000 knih. Dospělé lákají cestopisy a životopisy, v dětském oddělení letí sci–fi.

Monika Šourková z Blatné (24) zná místní knihovnu od svého dětství. „Jsem náruživá čtenářka a čtu všechno. Dřív to byly dívčí romány, pak už ty pro dospělé. Není pro mne problém přelouskat deset knih měsíčně, ale teď jsem na mateřské, takže mám méně času,“ říká. Osobně si myslí, že by knihovna ale mohla nabízet více nových knih. „Kdybych měla tolik času jako dřív, asi by mi její nabídka nestačila,“ dodala.

Knihovna je příspěvkovou organizací města. Její roční rozpočet dělá v celkovém součtu 1 560 000 korun. Na nákup knih má 240 000 korun. „Vím, moc to není. Ale znám knihovny, které jsou na tom mnohem hůř,“ doplnila Pazderová. Proto je současnou aktuální věcí petice proti zařazení nákupu knih do DPH ve výši 20 procent. „To bychom museli nakupovat ještě mnohem méně knih,“ dodala ředitelka.

Chápou to i čtenáři – v současnosti je na petičních arších kolem 130 podpisů.

V knihovně pracují na plný úvazek dvě ženy. Kromě Marie Pazderové také Jaroslava Vaňková, která má starosti dětské oddělení. Právě tady pořádá knihovna rok co rok řadu zajímavých akcí. „Velký podíl na tom má právě moje kolegyně. Po individuální dohodě s učiteli připravuje pro školáky tematické akce. Loni to byly například Zapomenutá řemesla v Blatné či Blatenské pověsti,“ pokračovala Pazderová.

Kromě toho knihovna poskytuje tzv. meziknihovní výpůjční službu. To znamená, že posílá knihy zájemcům poštou. Jedinou „nepříjemností“ je, že zájemce musí při vracení zaplatit poplatek 40 korun, který je určen na poštovné. O tuto službu mají zájem především studenti.