Má Otavská plavba, společný projekt Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek, vůbec pokračovat? To řešili na společném setkání v Sušici zástupci těchto čtyř měst na řece Otavě. Jednoznačně od nich zaznělo, že ano. Jen cesty k financování budou muset být poněkud odlišné než dosud.

Podle slov strakonické místostarostky Ivany Říhové Otavská plavba vloni usilovala o dotace z Regionálního operačního programu na projekt, jehož součástí byly především jak šupny či skluzy pro přenášení lodí, tak úprava některých nástupních a výstupních míst.
Nejprve byla žádost schválená, pak došlo kvůli vyšetřování možných machinací ve fondu ke zdržení a nakonec k přehodnoc

vání všech žádostí. V něm už Otavská plavba neuspěla. Náklady měly činit 3,8 milionu korun, z toho dotace 3,3 milionu korun.

„Dohodli jsme se, že budeme dál usilovat o finanční prostředky na jednotlivé úseky, ale trochu jinou cestou – přes místní akční skupiny, svazky obcí a podobně,“ vysvětlila.

V loňském roce například Strakonice částečně pomohly pětikolskému jezu u strakonického hradu, kde nechaly umístit skluzavku na spouštění lodí. Šupna měří 9,4 metru a z městské kasy na ni šlo 96 tisíc korun. „Jez na Křemelce pak bude částečně řešen při budování protipovodňových opatření,“ doplnila místostarostka.

Podle Zdeňka Klejny ze Strakonic by si něco podobného jako pětikolský zasloužily všechny jezy ve strakonickém úseku řeky. „Ono na celé Otavě je těch nesjízdných či špatně překonatelných jezů víc než dost. Jet třeba s menšími dětmi a tahat ještě lodě, to tedy není nic moc,“ poznamenal.

Celá Otava měří 113 kilometrů. Je na ní 33 jezů, z toho jeden na Křemelce ve Strakonicích smrtelně nebezpečný. Řada z nich se musí přenášet.

Strakonice mají na starosti úsek dlouhý 35 kilometrů, jen na něm je těch jezů 12. Ten začíná u Kozlova a končí u Sudoměře. Směrem proti proudu mají svůj úsek Horažďovice a dál po proudu Písek.

Sobota 2. dubna – 80. ročník odemykání Otavy v Sušici
Sobota 16. dubna – čištění řeky Otavy – vloni mělo být v květnu, ale oficiálně se kvůli velké vodě neuskutečnilo. Navíc v květnu už bývají břehy zarostlé.
Sobota 21. a neděle 22. května – účast na závodech dračích lodí
Pátek 19. a sobota 20. srpna – splečné splouvání řeky Otavy – zastupitelé všech čtyř měst i zástupci kraje