Během ní se turisté dozví základní informace o Zlaté stezce, projdou si celou trasu Kašperskohorské větve a vžijí se do role soumara, který zboží převážel často v nehostinných podmínkách šumavských kopců. Prohlídky se konají denně od 10.00 do 16.30 hodin.

Ve spolupráci se SHŠ Romantika je připraven i doprovodný program pojmenovaný „Na zakázané cestě“. Kudy vedly soumarské zakázané cesty? Jak vypadala soumarská celnice? Jak probíhal rozhovor mezi celníkem a soumarem? To vše se příchozí dozví v kratší humorné scénce zachycující část běžného pracovního dne na celnici.

Doprovodný program začíná vždy v 11.00, 12.30, 14.00 a 15.30 hodin.

V zimním období vyzařuje z hradního areálu jiná, skoro až pohádková atmosféra. Sníh, zima, stoupající kouř z hradního komína, vůně svařeného vína nebo punče. Možná i proto patří k našim nejoblíbenějším filmovým a vánočním pohádkám Popelka, nebo třeba Anděl Páně, který se před pěti lety natáčel přímo na Kašperku.

Letos nás čekají již jedenácté zimní prohlídky. A protože by doba vánoční a povánoční měla být veselá a optimistická, připravili jsme pro návštěvníky humorný pohled na historii významné středověké obchodní cesty nazvané Zlatá stezka.

Zlatou stezku kašperskohorskou založil Karel IV. a vedle svého ekonomického významu představuje i důležitý symbol dávné historie česko - německých vztahů. Zimní program hradu Kašperk je první akcí pořádanou v rámci česko - německého projektu oslav milénia Zlatých stezek konaných na Kašperskohorsku. Kašperské Hory budou hlavním městem tohoto projektu v roce 2011.

„Po Zlaté stezce“. V průběhu celého dne v intervalu cca 30 min. se konají speciální zimní prohlídky hradu nazvané „Po Zlaté stezce“. Tématem je putování a život na Zlaté stezce pohledem jednoho konkrétního soumara, tedy člověka, který dopravoval zboží po Zlaté stezce. Návštěvníci hradu se s tímto středověkým „dopravcem“ projdou po Zlaté stezce z Pasova do Kašperských Hor. Někteří z návštěvníků se budou tohoto putování aktivně účastnit jako soumaři nebo jejich ozbrojený doprovod. Poslední prohlídka začíná v 15.45.

„Na zakázané cestě“. Doprovodné veselé představení dvou členů skupiny Romantika o tom, jak to vypadalo, když se někdo vydal se zbožím po zakázané cestě, aby se vyhnul placení mýta. Co ale dělat, když celník zjistí, že ten, koho přistihl a má ho pokutovat, je jeho starý známý? Začátky představení denně vždy od 11.00, 12.30, 14.00, 15.30. Představení začíná na hradním nádvoří a pak pokračuje v podsklepení purkrabství. Představení je vhodné pro děti i pro dospělé diváky, vstupenky se prodávají v pokladně hradu.

Služby pro návštěvníky: v hradním občerstvení je možno zakoupit teplé nápoje, jako např. medovinu, svařené víno, punč, grog, kávu, čaj, horkou čokoládu. K jídlu je možno zakoupit grilované klobásy, párek v rohlíku, sušické tyčky a další pochutiny.
V 1. patře bývalé západní bašty (nad pokladnou) je připravena vytápěná místnost pro zahřátí. Větší skupiny a cizojazyčné prohlídky prosíme objednat předem.

Informace: www.kasperk.cz; tel: 376 582 324, e-mail: info@kasperk.cz

Autor: Zdeněk Svoboda