Věnujete se pouze jablkům, nebo pěstujete i něco jiného?
Je toho víc – třešně, jablka, višně, švestky a během zimních měsíců pěstuji žampiony. Přímo v Chelčicích mám dohromady asi osmnáct hektarů, z čehož je patnáct hektarů sadů.

Soutěže o nejlepší jablko se zúčastňujete pravidelně?
Dá se říct, že ano, ale nikdy jsem tomu popravdě moc pozornosti nevěnoval. Letos jsem vyhrál podruhé s tím samým jablkem, je to odrůda Jonagored, což je celočervené jablko.

Na letošní sezonu si pěstitelé obecně stěžují. Jaký byl rok z hlediska pěstování ovoce podle vás?
Letos byl rok opravdu problémový. Když začaly stromy kvést, dennodenně pršelo. Zaprvé to tedy špatně odkvetlo a zadruhé déšť smýval postřik, který je k ošetření ovoce nutný.

Prodáváte jablka jen jako ovoce, nebo je i jinak zpracováváte?
Začal jsem horší jablka i lisovat a dělat z nich mošty. Letos byl problém s odbytem višní, tak jsem je také lisoval a přidával k jablku, takže mám mošty jablko s višní a jablko s třešní.

Vraťme se k soutěži na Dnech plodů, která proběhla letos v Malovicích. V jaké konkurenci jste první cenu vyhrál?
Celkem tam bylo asi přes padesát vzorků jablek. Funguje to tak, že jedno jablko se dá na ukázku a další se rozkrájí na ochutnávku. Porota potom vybere to nejlepší.

Zmínil jste i žampiony. Jak se pěstují?
Já je mám ve starém vepříně, kde mám pro pěstování dvě místnosti. Substrát a sadbu si kupuji, založím je do plastovách regálů, kde musí zůstat tři týdny. Žampiony potřebují teplo, takže jim musím topit na 26 až 28 stupňů. Za tři týdny se pokryjí vrstvou rašeliny a čeká se další tři týdny, než začne růst houba.

Co potom s žampiony děláte?
Většinou je stejně jako jablka prodávám do školních jídelen, do restaurací či hotelů a velké procento prodávám přímo lidem, kteří už o mně ví a kupují je pravidelně. Všechno si tedy prodávám sám přímo spotřebiteli bez jakýchkoli mezičlánků. S tím totiž nemám moc dobré zkušenosti.

Chelčice a okolní oblasti jsou pěstováním ovoce známé. Proč myslíte, že zrovna tady tomu tak je?
Chelčice byly vždycky známé hlavně třešněmi, to si pamatuji ještě jako kluk. Jabloně se začaly vysazovat až po roce 1968. Tenkrát se vysázelo ohromné množství sadů a od té doby tam jsou.

Máte kolem sebe ovoce ve velkém množství. Jíte ho vůbec?
Mám rád třešně, ty můžu jíst od rána do večera, ale co se týče jablek, tak ty popravdě moc nemusím. Mám jen jednu odrůdu, která mi nevadí.