Zatímco její základní i střední škola, konkrétně gymnázium, byly spojeny se Strakonicemi, na vysokoškolská studia se vypravila do Hradce Králové. Vedle učitelského oboru s aprobací čeština – výtvarná výchova si časem přibrala ještě studium na katedře textilní tvorby. „Mojí bakalářskou prací byla právě paličkovaná krajka,“ dodala. Její profesorkou tam byla jediná žijící profesorka paličkované krajky Marie Vaňková Kachyňová.

„Paličkuji třináct let od svých dvanácti,“ řekla Tereza Kalinayová. V poslední době se věnovala především krajce kombinované s oděvem. I ve Volyni byly z její dílny k vidění saténové šaty s krásnými aplikacemi. Kromě paličkování ji zajímají všechny textilní techniky jako vosková batika, tkaní a podobně. Paličkování však stále vítězí. Baví ji i dějiny umění.

„Dvě školy najednou, to byla docela vražedná kombinace,“ připustila. Přesto neodolá, i když má málo času, musí si po příchodu domů alespoň kousek krajky udělat. Někdy dělá i na více věcech, ale v poslední době spíš vždycky na jedné. „Vymyslela jsem si třeba na šaty tak složitou kompozici, která obsahuje více druhů vazeb, že je to pro mě dostatečně variabilní,“ naznačila.

Kromě toho, že sama paličkuje, učí to i nové adepty. Mezi nimi jsou i prvňáčci. Podle ní je třeba tyto staré techniky stále připomínat. „Období útlumu má za sebou sedlická krajka a třeba na Slovensku byla doba, kdy krajkářství začalo také upadat,“ popsala.

Po Strakonicích a Hradci Králové je nyní částečně jejím domovem i zámek Častolovice, kde působí jako kastelánka. Tam své výtvarné cítění zase využije při přípravě nejrůznějších výstav.