„Pětistovka se mi zdá únosná. Kdyby mi opravdu na hledaném člověku záleželo, peněz na správní poplatek bych nelitovala,“ řekla Jana Toufarová (52) z Blatné. „Nikdo se mi neztratil tak dalece, abych na něj neměla kontakt. Možná, že kdybych skutečně někoho chtěla najít, obrátím se na jeden televizní pořad, který ráda sleduji,“ dodala.

Strakonická radnice za dobu platnosti zákona, tedy odhadem za pět měsíců, neeviduje žádnou žádost. „Zatím nikdo žádost nepodal a ani se nikdo o této možnosti nepřišel informovat. Domníváme se, že důvodem je především výše poplatku,“ dodala tisková mluvčí strakonické radnice Irena Malotová.

Pětisetkoruna se platí za podání žádosti. „Je nutné vyplnit tiskopis. Také nestačí znát jen jméno hledaného. K nalezení pomůže zvláště místo a datum narození,“ uvedla Irena Malotová. Do žádosti je možné vyplnit i rodné příjmení hledané osoby a adresu posledního známého místa pobytu.

Samotné hledání lidí nezajišťují samotné městské úřady. „Tady lidé pouze vyplní žádost o zprostředkování kontaktu. Tu my posléze přeposíláme na ministerstvo vnitra,“ doplnila Malotová.

Ministerstvo vnitra by mělo kontaktované osobě zaslat informaci o žadateli, přičemž tato kontaktovaná osoba nemá povinnost se s osobou, která ji hledá, zkontaktovat. V případě, že se zprostředkování kontaktu neuskuteční, nevzniká tím nárok na vrácení správního poplatku.

Žádost o zprostředkování kontaktu je možné podat na evidenci obyvatel nebo na matrice Městského úřadu Strakonice. Také si ji lze stáhnout i z internetových stránek ministerstva vnitra. „Důležité je poslat žádost s úředně ověřeným podpisem a mít zaplacený správní poplatek,“ upřesnila Ivana Soukupová z evidence obyvatel Městského úřadu Strakonice.

Nový zákon o evidenci obyvatel je v platnosti od 1. července letošního roku.

Najít hledanou osobu prostřednictvím úřadů umožnil nový zákon o evidenci obyvatel. Za podání žádosti o zprostředkování kontaktu se platí správní poplatek ve výši 500 korun. Zákon platí od 1. července letošního roku.