Akce nazvaná Domácnost paní mlynářky byla poslední na programu víkendových návratů do let minulých. Znovu začne mlýn žít zase až v dubnu příštího roku.
Poslední rok spolupracuje hoslovický mlýn, potažmo Muzeum středního Pootaví Strakonice, pod které mlýn spadá, s Freilicht museem ve Finsterau. „Přeshraniční spolupráce je pro nás něco moc hodnotného a významného. Získáváme nové kontakty, setkáváme se s novými lidmi, trochu se učíme česky,“ zmínil se za zahraničního partnera Martin Ortmeier.
Jaké své produkty v Hoslovicích představují? „Jsou to takové chlebíčky na způsob vdolků z našeho vlastního kvašeného těsta. Je to spíše kyselé jídlo, je to z kyselé smatany,“ vysvětluje. A co říkají cizinci našim českým vdolkům? „To je mé oblíbené jídlo, mám je velmi rád,“ konstatuje Ortmeier.
Spolupráci do budoucna vidí i zahraniční strana jako jistou věc. „Určitě budeme i nadále rozvíjet vztah se strakonickým muzeem a dokonce bychom rádi přibrali k naší spolupráci ještě jednoho partnera z Bavorska, kde chtějí také stavět mlýn podle tohoto vzoru,“ doplňuje Martin Ortmeier.
V pátek odpoledne probíhaly na hoslovickém mlýně ukázky tradičního zpracování ovoce a bylin, během sobotního odpoledne se pekl bavorský chléb a vdolky a v neděli se na mlýně zpracovávalo mléko a vyráběly se sýry a máslo.