„Nakonec bude možná státní maturita lehčí než klasická, ale pár věcí by chtělo ještě doladit,“ tvrdí studentka oktávy strakonického gymnázia Alžběta Bláhová po maturitní generálce, která probíhala v uplynulých dnech na zhruba 1200 středních školách.

Podle učitelů i studentů je nyní jasné, že státní maturity mají i po dvanácti letech příprav své nedostatky.

Jako příklad uvádí Alžběta Bláhová nevyrovnanost některých úloh, sporné otázky v českém jazyce nebo nejasná zadání. „Zbytečné mi přišlo i to, že se dvacet minut mluvilo o tom, jak správně zaškrtnout políčko, a přitom byly v otázkách dost velké nejasnosti, na které nám nikdo neodpoví,“ doplňuje studentka.

Ani pravidla o tom, že žák ani zadavatel si nesmí odskočit, se s pozitivní reakcí nesetkala. „Vůbec se tady nepočítá s rizikovými situacemi, kdy se například může někomu udělat špatně, může omdlít,“ upozorňuje ředitel gymnázia Miroslav Hlava.

„Překvapil mě obrovský rozdíl mezi základní a vyšší úrovní maturity, obzvlášť u jazyků,“ tvrdí Lukáš Pojsl z oktávy. Zatím ani není jasné, zda výběr vyšší úrovně žáky nějak zvýhodní například u přijímacích zkoušek na vysokou školu. „Nikdo nenapadá princip toho, že státní škola by měla mít státní maturitu, ale ještě je opravdu co doladit,“ říká na závěr ředitel.

Na tom se shoduje i zástupce ředitele Střední průmyslové školy ve Strakonicích Václav Vrba. „První den byl dost chaotický, ukázaly se nějaké administrativní chyby. Nakonec to, až na nějaké zádrhele, které se asi dají vychytat, klaplo,“ konstatuje.

Účast škol byla dobrovolná, většina však možnosti využila.