Lenka (34) ze Strakonicka onemocněla klíšťovou encefalitidou před třemi lety. „Nejdříve mě začala bolet hlava. Když můj lékař nemoc diagnostikoval, následovala dlouhodobá léčba. Asi nikdy nezapomenu na odběr mozkomíšního moku lumbální punkcí, kterou jsem musela v nemocnici podstoupit,“ popsala. „Očkovaná jsem nebyla, protože jsem vakcíně příliš nedůvěřovala,“ doplnila.

I když průběh nemoci nebyl jednoduchý, následky si nenese. „Měla jsem asi velké štěstí. Jsem ráda, že teď můžu žít stejně jako předtím, žádné následky na sobě necítím,“ řekla.

Podle lékařky Marie Kotišové z infekční ambulance strakonické nemocnice by měl být zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě mezi lidmi vyšší. „Strakonicko je endemická oblast. Většina klientů se rozhodne oočkovat až ve chvíli, kdy onemocnění prodělal někdo známý nebo z rodiny,“ uvedla. „Očkování je přitom velmi účinné,“ dodala lékařka.

Očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá na infekční ambulanci strakonické nemocnice celý rok. „Nevedeme žádnou statistiku, ale odhadem k nám přijde na očkování kolem pěti lidí týdně,“ dodala lékařka.

Případy potvrzených onemocnění přenášených klíšťaty eviduje Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje. „Situace je co do počtu nahlášených a potvrzených případů, především pokud jde o klíšťovou encefalitidu, příznivější než vloni,“ řekl František Kotrba. Na Strakonicku je minimální výskyt lymské borreliózy, evidovány jsou pouze dva případy. Klíšťové encefalitidy registruje Krajská hygienická stanice JK zatím 11 případů.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo například k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí.

Počet případů:Počet onemocnění v rámci celého Jihočeského kraje (40. týden 2009 / 40. týden 2010): 109 případů klíšťové encefalitidy a 156 případů lymské borreliózy
Letos: 65 nahlášených a potvrzených případů klíšťové encefalitidy a 118 případů lymské borreliózy