Oddíl Husot si o víkendu 9. a 10. října připomněl 25 let své existence.

Předznamenáním oslav byl v sobotu turnaj ve šprtci (stolním hokeji), který hraje Husot už řadu let.

Třicet bývalých či současných členů a deset rodinných příslušníků, tedy rodiče nejmenších dětí a potomci někdejších členů, se nejprve sešlo v klubovně oddílu nad hlavní poštou a pak se přemístili do jídelny Základní školy F. L. Čelakovského.

Tam byla připravena výstava fotografií a dokumentů za zmíněných 25 let. O další program se postaraly děti z oddílu. „Byly to hlavně básničky, protože v současné době máme v oddíle převážně menší děti,“ vysvětlil vedoucí strakonického Husotu Milan Hankovec.

Došlo i na scénky, k nimž scénáře napsal bývalý člen Pavel Bláha. Povedená byla i dramatizace povídky, kdy starší člen vyprávěl, a ti menší předváděli děj. Chybět nesměl ani dort s vyobrazením znaku oddílu, hry a na závěr ukázky na videu z tábora v roce 2005. „Byla to i část filmu, který jsme kdysi dělali s dětmi k desátému výročí,“ dodal Milan Hankovec.

V neděli následovaly čtvrté všehusotské hry. „Táhnou se s námi takových deset let. Mezi disciplínami jsou například odpalování dřívka na dálku, skákání přes švihadlo, pohánění obruče za pomoci klacku či hod kartonovou jízdenkou,“ vysvětlil vedoucí Husotu.

A jak vůbec vypadá činnost oddílu? „Pořád je to těch pět základních zaměření, jak napovídá zkratka oddílu – historie, umění, sport, ochrana přírody a turistika,“ zdůraznil Milan Hankovec.

V současné době má Husot dvanáct členů a uchazečů před slibem. Většina dětí je nyní tak ze druhé až čtvrté třídy, jen dva jsou starší.

V rámci Týdne mobility oddíl pravidelně pořádá výpravy. Ta letošní vedla do Vimperku a na základnu oddílu v Bohumilicích. „Jinak máme víkendovou akci tak dvakrát do měsíce. Většinou jednodenní, někdy ale i delší,“ dodal vedoucí. Husot jezdí například na vybíjenou do Českých Budějovic, na soutěž s názvem Korouhev oddílu Střelka do Čestic.

Třetím rokem byli na táboře v Bohumilicích. „Máme tam srub a louku si pronajímáme. Letošní tábor byl ve znamení husitů. Děti si za pomoci rodičů udělaly kostýmy. My jsme v tom vyrazili, podobně jako při každém táboře, do kostela ve Lštění,“ popsal Milan Hankovec.

Milan Hankovec byl už u vzniku oddílu. Poté co vedl dva tehdejší pionýrské oddíly, chtěl něco, co by nebylo založené na povinnosti, ale na dobrovolnosti. To se nakonec povedlo na Základní škole Poděbradova. Do něj zařadil kromě jiného i prvky z foglarovského klubu. Také turistika od začátku hrála významnou roli.

Nejbližší akcí určenou i pro veřejnost, kterou oddíl pořádá, je už 26. ročník hokejbalového turnaje. Ten připadá na víkend 6. a 7. listopadu. Už se jim hlásí zájemci, vloni to bylo kolem dvaceti družstev, nejvíc v kategorii nad 15 let, a letos to vypadá také tak.