„Naší škole je šedesát let. Kdyby se jednalo o člověka, patří do kategorie seniorů. Díky tomu, že učíme patnáctiletou osmnáctiletou dvacetiletou mládež, dělá nás to pořád mladé,“ řekla na čtvrteční vernisáži výstavy Učňovské školství v milevském regionu Dagmar Švárová, ředitelka SOŠ a SOU Milevsko. Škola tak 7. října výstavou zahájila třídenní program oslav.

Tuto milevskou školu navštěvuje 370 žáků a studentů. Je mezi nimi i Petra Lacinová. „Měla jsem tu kamarádky, studovala zde moje sestra a autobusové spojení z Klučenic, kde bydlím, je dobré,“ vysvětluje studentka prvního ročníku oboru sociální péče – pečovatelská činnost Petra Lacinová, proč si SOŠ a SOU Milevsko vybrala.

Mottem školy, jak vysvětluje ředitelka Dagmar Švárová, je Vzdělání pro každého. „Naše nabídka je dostatečně různorodá, může si vybrat opravdu každý, jak dospělí, tak i patnáctiletí. Oborová skladba je široká, zaměřená na chlapce i děvčata,“ objasňuje ředitelka.

Z učňovských oborů je podle ní největší zájem o opraváře zemědělských strojů. „Žáci zde získávají řidičská oprávnění a svářečský průkaz. Stabilní zájem je o obor strojní mechanik – zámečník. O absolventy má zájem ZVVZ, kam žáci chodí na praxi. Je to obor podporovaný Jihočeským krajem,“ doplnila ředitelka Dagmar Švárová.