Stavět protipovodňové zátarasy, používat vodní vak na 5000 litrů jako hráz proti vodě nebo instalovat nornou stěnu přes Otavu. To bylo v sobotu 9. října tématem praktického cvičení dobrovolných hasičů pod restaurací Hvězda ve Strakonicích.

Přijelo na40 hasičů z dobrovolnýh sborů na Strakonicku s označením JPO5 (jednotky působící pro obce, kde jsou zřízeny). Zkoušeli odbornou přípravu při ochraně obyvatelstva. „Je zaměřena na práci na vodě. Stavbu zábran proti povodni, instalování norné stěny a podobně,“ uvedl šéf profesionálních hasičů Strakonice Ota Šmejkal. Takto procvičené sbory pak mohou být přizvány k rozsáhlým záchranným akcím - povodním, záplavám, sesuvům půdy a podobně.

Jak Šmejkal uvedl, jde prakticky o novinku, protože oficiálně pořádají každoročně školení velitelů jednotek a strojníků. „Pozvali jsme osm sborů ze Strakonicka a po dvou z Vodňanska a Blatenska. Čtyři sbory se omluvily,“ doplnil Ota Šmejkal. Dodal, že podobné cvičení je dobrou přípravou a cvičením vzájemné spolupráce také pro profesionální hasiče.

Dobrovolní hasiči takové aktivity vítají. „Sice na to nemáme vybavení, ale nikdy člověk neví, kdy bude tyhle znalosti potřebovat,“ řekl za přítomné velitel dobrovolných hasičů z Čejetic Václav Brušák.

Podobná příprava je v plánu i na příští rok. Možným tematem by mohla být dekontaminace.