Pro Petra (44) ze Strakonicka se málem před několika dny stal osudným výjezd od benzinky Shell na hlavním obchvatu Písku. „Jel jsem směrem od Českých Budějovic a držel jsem se v pravém jízdním pruhu. Od benzinky vyjížděla bílá felicie a její řidič se ani nerozhlédl. Prostě tam vjel. Kdybych včas nezareagoval, byl bych v něm,“ svěřil se se svým zážitkem. Jak uvedl, zmátlo ho, že tam není zařazovací pruh jako o několik stovek metrů blíž u autobusového nádraží. „Chápu, že to místní znají. Ale já měl namále,“ dodal. Na tachometru měl v té chvíli kolem 80 kilometrů v hodině.

Podle něj by úprava pruhu nebo alespoň výrazné značení jistě pomohlo. Na silnici totiž není vodorovné značení moc znát. Na mapce jde o místo označené šipkou.

Písecká dopravní policie o tomto úseku ví. I když navenek vypadá jako přehledný, je to mírný, ale nebezpečný oblouk. „Už došlo k několika jednáním, jak tento úsek změnit. Ale o několik metrů dál stojí autobusová zastávka. Ta stavební úpravy komplikuje,“ řekla písecká policejní mluvčí Kamila Ingrišová.

Jaký je tady současný stav? Jedna z původních verzí – zrušit pravý pruh ve směru na Prahu a vytvořit z něj zařazovací – se vzhledem k hustotě provozu ukázala jako nesmysl. „Prakticky by vznikla zátka,“ vysvětlila mluvčí.

Další varianta počítá se zrušením zastávky městské hromadné dopravy a vytvořením zařazovacího pruhu podle norem pro tuto komunikaci. Tato varianta je ale velmi drahá a město je v jednání s ŘSD České Budějovice o finanční spoluúčasti. „Policie je jednoznačně pro tuto variantu,“ řekla Ingrišová.
Za poslední týden došlo v úseku ke dvěma dopravním nehodám. Naštěstí lehkým bez zranění. Jediná rada tak zatím zní: opatrnost při průjezdu.