Již přibližně 770 let je střediskem rozsáhlého území v povodí řeky Otavy a jedním z řady předních sídel v zemích Koruny české město Písek.
Vzniklo jako pevnost, ovládající pootavská rýžoviště zlata, která byla jedním z předpokladů bohatství a moci českého státu za posledních Přemyslovců, jako nejdůležitější obchodní a celní středisko na dálkové trase (jíž se později začalo říkat Zlatá stezka), spojující Prahu s Bavorskem, a v neposlední řadě jako opěrný bod expanze královské moci na jih Čech (posléze toto „tažení“ pokračovalo založením Českých Budějovic a kláštera Zlatá Koruna), kterou chtěl panovník čelit vzrůstajícímu vlivu zdejších šlechtických rodů.
Unikátní konstelace okolností, jež se sešly při vzniku města, se v jiných a dalších podobách opakovala mnohokrát a výsledkem byly epochy slávy i úpadku.
Ale trend byl víceméně vzestupný a Písek se vždy dokázal vyrovnat s nepřízní doby, ať již šlo o konfiskaci majetku roku 1547, o zkázu v třicetileté válce, ztrátu postavení krajského města, opožděnou industrializaci regionu nebo i následky ničivých povodní.
Když město přišlo o krajský úřad, začal prudký rozvoj vzdělanosti a kultury, jenž městu přinesl označení Jihočeské Atény. Nedostatek průmyslu, spojený se špatným dopravním spojením jako příčinou i důsledkem, byl na přelomu 19. a 20. století vyrovnán předvídanou orientací na hotelnictví a cestovní ruch, na budování města téměř lázeňského charakteru, kde lze nejen trávit dovolenou, ale také prožít spokojené stáří.
O těchto a mnoha jiných „uzlových bodech“ dějin města Písku pojedná již 41. přednáška z Cyklu historických přednášek Prácheňské akademie v Písku, která se uskuteční v pondělí 13. září v 17 hodin v Loutkovém sále Kulturního domu v Písku a která zároveň zahájí již třetí ročník tohoto ojedinělého vzdělávacího projektu.
Pravidelní posluchači si mohou při zakoupení vstupenky tentokrát vyzvednout miniaturní „indexy“. Kdo do průkazky během ročníku nasbírá alespoň patnáct razítek, získá v červnu příštího roku knižní prémii.
Autor: Ondřej Kolář
Organizátoři cyklu se těší na své dosavadní příznivce i na nové zájemce, kteří se chtějí něco dozvědět o dějinách města Písku a starobylého Prácheňského kraje.